Liberland přežije? Rozhovor s prezidentem Vítem Jedličkou

„Terra nullius“ aneb území nikoho. Člověk by řekl, že takové území se již na planetě nevyskytuje, ale není to tak. Mezi Srbskem a Chorvatskem vytvořil Dunaj naplaveninu, ke které se nehlásí ani jedna ze zemí. Území tedy nepatří nikomu. 13. dubna 2015 zde Vít Jedlička vztyčil vlajku a vyhlásil nový stát – Liberland, a stal se tak prezidentem nejmladšího státu na světě. Jak tento projekt pokračuje? Nebude Liberland jen ligou „výjimečných“ respektive stát nejbohatších lidí planety? Jde pořád o svobodu nebo to sklouzne jen k otázce peněz a celý projekt osvěty svobody zkrachuje? Čtěte pokračování rozhovoru s Vítem Jedličkou, prezidentem Liberlandu.

Liberland žije! Rozhovor s prezidentem Vítem Jedličkou

R24: Vy máte v současné době neomezenou pravomoc rozhodovat o Liberlandu nebo již existuje nějaký systém „brzd a rovnovah“?

Tak máme přípravnou komisi, kde jsme tři včetně mě. A všechna legislativa, která vzniká, musí být odhlasovaná touto přípravnou komisí a trochu plánujeme mít širší vládu. Chtěl bych mít dva více prezidenty – jednoho z Paříže a jednoho z New Yorku nebo z Washingtonu, což jsou pro nás klíčová centra. Plus chceme zveřejnit celou strukturu dočasných ministerstev a ambasád, což připravujeme jako velkou PR akci, protože jména, která za tím stojí, jsou relativně významná. Jedná se o různé bývalé poslance, vyjednavače a diplomaty z celého světa.

R24: Zaměřme se chvíli na místo, kde se Liberland nachází. Jedná se o pár hektarů, takže místo je kapacitně dost omezené. Kolik tam tedy bude žít lidí? Nebude tam žít deset „oligarchů“, co zaplatí nejvíc peněz?

My připravujeme soutěž, která teďka byla zveřejněna v Chicagu na jedné významné architektonické konferenci v rámci, které budou vytvořené návrhy, jak by měl Liberland vypadat, aby to nebyl takový divoký západ. Ono by to asi byl divoký západ, kdyby nás tam Chorvatsko od začátku pustilo.  Chorvatsko nám vlastně dává čas, abychom si připravili nejen legislativu, ale také, jak bude vypadat místo z architektonické stránky a jak to proběhne ze strany investic. Já budu mít nástřely toho, jak to bude vypadat a budu jezdit po světě a shánět investory, kteří mají dost peněz, aby si tam ty budovy mohli pořídit.

R24: Máte alespoň hrubou představu o tom, kolik lidí by tam mohlo bydlet?

Já to nechám na architektech, ale v návrhu je napsané, že ten koncept by měl být nafukovací.

R24: Nemůžete nějaké lidi, kteří budou podporovat Liberland, naštvat tím, že jim řeknete, že pro ně již nemáte ve státě místo, protože je plno?

V podstatě kdokoliv, kdo se přihlásí k Liberlandu, tak se stane členem naší komunity a nestojí to nic, ale jakmile lidé budou chtít residenční občanství, aby tam mohli bydlet, tak to bude stát oněch zmíněných deset tisíc meritů a navíc jsme rozhodli, že s každým dalším člověkem, který toto občanství získá, se cena dalšího občanství zvedne o sto meritů. To by mělo trochu brzdit příval imigrantů ze světa.

R24: Od Vás několikrát do médií zaznělo, že se uprchlíků nebráníte a že máte „otevřenou náruč“, ale na druhou stranu oni se k vám do státu stejně nedostanou, protože si to členství nekoupí, jelikož na to nemají.

Ale oni tam můžou dnes přijít. To členství nepotřebují.

R24: Když Vám tedy přijdou do Liberlandu stovky uprchlíku, co budete dělat? A co řeknete ostatním občanům, kteří si za residenční místo zaplatili?

Tak aspoň se nám to podaří zabydlet. To by bylo fajn, ale ono se to stejně nestane, oni nejdou do Evropy, aby budovali nejsvobodnější stát na světě. Navíc Chorvatsko nám dnes tím, že střeží své hranice, poskytuje vysokou míru bezpečnosti a zadarmo. To bychom nebyli schopni mít. Podle mě má Liberland dnes jedny z nejstřeženějších hranic na světě. Policajti stojí podél celých hranic s rozestupy pár metrů.

R24: Jak si myslíte, že se zachovají firmy z celého světa, když si budou moct zapsat sídlo ve státě, kde jsou nulové daně a navíc nulová regulace. Nenastěhují se k Vám firmy z celého světa?

No to by bylo skvělé.

R24: Představte si to rozhořčení, dejme tomu USA, když se všechny firmy začnou stěhovat k vám.

Ono je to trochu liché, protože už dneska to ty firmy udělat můžou. Státní účet Liberlandu funguje v Hongkongu a tam se žádné daně neplatí a taky regulace je nízká. Akorát založení firmy stojí v průměru tři a půl tisíce euro, což my budeme mít podstatně levnější. Registrace možná bude i zadarmo, což by bylo samozřejmě pro firmy velmi lákavé. Další plán na zimu je udělat nejsofistikovanější registr firem, aby se lidé mohli podívat na mapě, kde v okolí sídlí liberlandské firmy. Když budete například taxikář v Čechách, tak budete moct svou živnost poskytovat jako liberlandská firma. Plánujeme vlastně takovou náhradu Uberu pro ty místa, kde Uber nefunguje. Lidé budou moct využít výhod služeb liberlandských firem, díky aplikaci navázané na GPS, tzn., nejen taxikaření, ale třeba i bezpečnost. Najednou se může objevit stovka liberlandských policistů, kteří budou na principu Uberu poskytovat bezpečnost, a nebude to jen v okolí Liberlandu, ale třeba i v New Yorku nebo v Praze. Rádi bychom právě pomocí registru integrovali spoustu služeb, jak platební třeba PayPal, tak i zmíněný Uber nebo třeba Airbnb. Mohl by se z toho stát velký B2B portál.

R24: No ale stejně většina offshorových center má nějakou daň byť minimální, ale má, nebo alespoň určitou míru regulace. Liberland bude mít daň nula a regulaci také žádnou. Takže například již zmínění Američané k vám pošlou místo peněz na podporu Liberlandu tanky a budete mít po státě.

Dneska máme deset tisíc Američanů, příští rok jich bude třeba sto tisíc. Skupina, která bude v Americe bojovat za vznik Liberlandu bude velká a potom to pro Ameriku bude velmi složité. Nemůžou samozřejmě útočit na své vlastní lidi a na své vlastní firmy.

R24: No ale minimálně vám můžou tyto „ukřivděné“ státy bránit na diplomatickém poli, aby vás někdo uznal jako stát. Vás totiž ještě nikdo oficiálně neuznal, ne?

Máme spoustu jednání s různými delegacemi a s různými státy. Tento víkend budu mít dvě velmi důležité.

R24: Takže teď čekáte, až vás uzná nějaký stát?

Bylo by to samozřejmě příjemnější a zvětšilo by to popularitu Liberlandu a zase by se zvětšila šance na ovládnutí toho území.

R24: Na čem tedy závisí, aby stát Liberland mohl konečně vzniknout?

Tak ten stát vzniknul, jediné co se teď stalo je, že jsme v současné době v exilu a to území je okupované. Stát vzniknul 13. dubna 2015 a nedá se s tím nic dělat. Je to historická událost. Nikdo to nemůže vrátit, já to nemůžu odříct. Ten stát tam dneska je.

R24: Kolik máte v současné době zastoupení po světě, pokud počítám správně tak naposled jste otevřeli kancelář v Gruzii a je to vaši dvanácté zastoupení?

Máme třicet pět zastoupení. Bohužel nestíháme na našem webu informovat o nově otevřených kancelářích. Rozhodli jsme se, že začneme při otevírání nových zastoupení dělat velké eventy, kde se bude zvát spousta lidí, což jsme do teď nedělali.

R24: Co kanceláře dělají? Dá se tam například požádat o občanství?

Ano, kanceláře posuzují a doporučují vhodné kandidáty na občanství. Nestačí nasbírat jen deset tisíc meritů, ale žadatel musí absolvovat i pohovor.

R24: Kdo platí chod těchto kanceláří? Dostávají za to lidé, kteří pracují pro Vás zaplaceno v nějaké tradiční měně?

Ne, to jsou všechno nadšenci, kteří chtějí, aby Liberland vznikl, takže jsou to lidé, kteří si zažádali o občanství a sbírají merity.

R24: No a z čeho ti lidé žijí, když nechají vlastní práce, aby se věnovali rozvoji Liberlandu, za což peníze nedostanou?

Většinou jsou to bohatí lidé, kteří se už nemusejí zabývat prací.

R24: S tímto souvisí i otázka, že Vy létáte po celém světě v rámci jednání a k tomu používáte soukromé letadlo? To musí stát dalších spoustu peněz…

Soukromé letadlo mám a hlavně máme vlastní aerolinky, což je skvělé. Za letadlo nemusím nic platit, mám ho dispozici zcela zdarma a naše aerolinky pro mě taky létají zdarma. Minule s námi například letěl Bloomberg a New York Times Magazine a ti si letenku museli zaplatit.

R24: Dobře, ale to máme pouze jeden let, který Vám zaplatí novináři, ale co lety ostatní? Kdo hradí náklady?

Máme i větší dárce, kteří nám dali i sto tisíc a máme je i v Čechách.

R24: Odhaduji, že mezi sponzory musíte mít velmi zajímavé lidi…

Mezi podporovateli máme odhadem asi 30 miliardářů a asi 400 amerických milionářů.

R24: Máte třicet miliardářů, kteří vás sponzorují?

Nesponzorují. Přihlásili se o občanství. Někteří nám trochu pomohli. Někteří míň a někteří víc. Rozhodně ta finanční síla, kterou jsme ještě nevyužili je ohromná. Bohatých lidí, kterým se tato myšlenka líbí, je hodně.

R24: Poslední otázka, ke které bych se rád dostal, je, co budete dělat, když tento projekt nevyjde? Co řeknete všem těm lidem, co věnovali peníze a svůj volný čas na chod Liberlandu?

Samozřejmě to není jednoduchá věc založit nový stát, ale daleko cennější než ten kus bažiny, co je tam, je ten národ. Podařilo se vytvořit národ lidí, kteří chtějí žít v takovém státě. Teritorium je sice důležité, ale podružné.

R24: Nebojíte se, že to může skončit úplně? Že to totálně zkrachuje?

Nevím, jak by se to mohlo stát a myslím si, že ani není způsob, jak by to mohlo zkrachovat. Nevidím v tom neúspěch. Samo o sobě je to velký úspěch, sociální setkání lidí a žádná libertariánská síť na světě nikdy takhle silná nebyla. Není to závislé ani na mě jako na osobě, i kdyby mě někdo zastřelil, tak tento projekt bude pokračovat dál.

Newsletter