Meziroční inflace se podle odhadů přiblížila k dvěma procentům


17:19 • 8. ledna 2017

Meziroční inflace se v prosinci přiblížila dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky, když stoupla na 1,9 procenta z listopadových 1,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Inflaci podporuje růst cen potravin, rostoucí ceny ropy a zvyšování cen v restauracích kvůli zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Údaje zveřejní Český statistický úřad v úterý 10. ledna.

„V listopadu za růstem inflace stály především meziročně dražší potraviny. V prosinci se k nim přidají i dražší pohonné hmoty kvůli vyšší ceně ropy a v důsledku zavedení elektronické evidence tržeb pravděpodobně došlo i ke zdražení v oddílu stravování a ubytování,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Upozornil, že růst inflace se netýká výlučně ČR, ale je to jasně zřetelné i v dalších evropských zemích.

Inflaci podporuje podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela zejména nárůst cen potravin, efekt statistické základny u cen pohonných hmot nebo rostoucí ceny ropy na světovém trhu. „Navíc v prosinci zavedená elektronická evidence tržeb se stala katalyzátorem zvyšování cen v restauracích. Podle našeho odhadu přibližně 20 procent restaurací zvedlo v prosinci ceny průměrně o deset procent,“ uvedl.

Podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké se efekt zavedení EET již v prosinci mohl projevit ve vyšších cenách služeb a produktů, ale viditelnější dopad lze očekávat až v lednu, kdy firmy tradičně mění své ceníky.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.