Whisky nekupujte jen pro zábavu. Můžete na ní i vydělat


07:25 • 20. června 2017

Tagy: investice, alternativní investice, Fondy, whisky

Zkuste si tipnout, ve které oblasti je největší spotřeba whisky na světě. Odpověď vás možná překvapí. Je to na Dálném východě. Vedle pití je v této oblasti stejně tak populární i investování do zlatavého destilátu. Jaké moc je výhodné?

Robustní asijská populace a rostoucí bohatství učinily tento region úrodným územím pro prodej typicky skotské či irské lihoviny. Společně s tím také přišlo několik zasvěcených nadšenců, kteří ve whisky spatřili investiční potenciál. Princip je jasný. Koupíte lahev vzácné či limitované řady a později ji prodáte za vyšší cenu.

Výnosy mohou být lukrativní. Index, který sleduje hodnotu nejlepšího tisíce lahví whisky, vzrostl od ledna 2013 do září 2015 o 61 procent, uvedl Matthew Fergusson-Stewart z regionální značky Glenfiddich, když citoval data konzultantské firmy Rare Whisky 101.

Osvěžte portfolio: Osm podivných, avšak profitabilních investic

„Jen pro porovnání, britský index FTSE 100 za to stejné období vzrostl o 1,5 procenta a akcie firmy Diageo, druhé největší likérky na světě, o tři procenta. Pokud dodržujete základní pravidla, tak je whisky jednoduchá na uchování kvality. V podstatě může vydržet několik staletí. U mnohých lahví vlastníte jedinečný produkt, který se už ve stejné konzistenci a kvalitě ingrediencí nebude nikdy vyrábět. Lidé budou chtít takový kus vždy držet a vyčkávat na opravdu vysokou cenu,“ uvedl Fergusson-Stewart.

A to všechno se odehrává zejména v Asii. Zdejší nadšenci projevili o tento druh investování mnohem větší zájem než jejich západní protějšci, u kterých je v módě spíše sběratelství. Naproti tomu v Singapuru už vznikl dokonce i investiční fond, který do oblíbené lihoviny investuje. Během prvního roku zaznamenal zisk 20 procent a letos doufá v dosažení 15 procent.

Čínští podnikatelé: Konec Made in China, odteď budeme vyrábět v USA

Asi si říkáte, kde je tedy ten háček, proč do whisky neinvestuje ještě větší masa lidí? Stejně jako u jiných aktiv, ani u whisky nejsou investice bezrizikové. Mezi nevýhody můžeme zařadit velmi nízkou likviditu a nástrahy skladování, jako například vypařování při špatné péči. Jednu výhodu však toto investování má i při neúspěchu. Pokud se vaše investice začne hroutit, budete mít doma na zmírnění žalu v zásobě alespoň výtečnou lahvinku.

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.