Trh práce USA: Analytici přestřelili, revize překvapila


AKTUALIZOVÁNO 14:50 14:38 • 6. ledna 2017

Tagy: USA, trh práce

AKTUALIZOVÁNO – Americká ekonomika vytvořila v prosinci mimo zemědělství 156 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 175 tisíc míst. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které zároveň výrazně revidovalo listopadová čísla na 204 tisíc ze 178 tisíc. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,7 procenta.

„Dnešní data potvrzují, že americká ekonomika pokračuje v růstu. Reakcí americké centrální banky (Fed) bude podle našich očekávání další utahování měnové politiky. Letos by měl Fed nejméně dvakrát zvýšit úrokové sazby. Minimální výše základních sazeb, od kterých se zjednodušeně řečeno odvíjí výše ostatních úroků v ekonomice, tak bude ke konci letošního roku činit 1 procento,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky. ​​​

Průměrná hodinová mzda se meziročně zvýšila o 2,9 procenta, analytici čekali 2,8 procenta. To je nejvyšší tempo od krizového roku 2009, dodal Dřímal.

Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, v prosinci zůstala na úrovni 62,7 procenta.

Za celý loňský rok ekonomika vytvořila 2,16 milionu nových pracovních příležitostí. Průměrné měsíční tempo tvorby míst zpomalilo na 180 tisíc z předloňských 229 tisíc, což bylo podle analytiků vzhledem ke snižování míry nezaměstnanosti přirozené. Podle šéfky Fedu Janet Yellenové by mělo v ekonomice vznikat nejméně zhruba 100 tisíc míst měsíčně, aby trh práce udržel krok s nárůstem populace v produktivním věku.

Organizace ADP tento týden oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v prosinci vytvořili zhruba 153 tisíc nových pracovních míst, výrazně za odhady analytiků.

Fed na zasedání v polovině prosince po roce opět zvýšil svou základní úrokovou sazbu a signalizoval rychlejší tempo zvyšování úroků v letošním roce.

 

RSS

Absolvent University of Colorado at Boulder v oboru financí a v oboru finančního účetnictví a držitelem titulu Master of Science z Fakulty finančního účetnictví na prestižní Leeds School of Business. Působí jako analytik v ekonomickém  a investičním portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.