Bankrot není smrt, říká letošní nobelista


23:06 • 10. října 2016

Tagy: ekonomie, bankrot

Letošní držitelé Nobelovy ceny za ekonomii nejsou překvapením. V každoročních „tipech na vítěze“ se objevují opakovaně již řadu let. Nejedná se však o všeobecně známá jména. Také do zpráv hromadných sdělovacích prostředků se dostávají spíše sporadicky. Úplně se jich ovšem nestraní.

Oliver Hart se například podílel na článku, který v roce 2008 vyšel ve Wall Street Journal. Hart tehdy, v době vrcholící finanční krize, v duchu teorie kontraktu varoval před přímými sanacemi velkých finančních institucí typu pojišťovny AIG. Hart obecně bankrot firmy (či osobní bankrot) nenahlíží jako „svého druhu smrt“, jak sám uvádí, nýbrž jako „příležitost k novému začátku“. Vládní sanace soukromého ekonomického subjektu je podle něj potenciálně nebezpečná, protože ozdravný proces bankrotu znemožňuje nebo oddaluje.

 

Čistě akademickým badatelem není ani Bengt Holmström, který do veřejného života zasahoval například z pozice člena správní rady společnosti Nokia (do roku 2012). Ve své akademické činnosti zanechal s Hartem zásadní otisk v oceňované teorii kontraktů, tedy v podoboru ekonomické vědy, který se výrazněji rozvíjí od druhé poloviny 70. let a ovlivňuje řadu oblastí lidské působnosti, od správy firem a podniků (corporate governance) po ústavní právo.

Z jejich teorií vycházejí ale také třeba pojišťovny, když sjednávají povinné ručení, akcionářské valné hromady, které schvalují bonusová schémata příslušenému managementu, nebo politici, kteří se chtějí informovaně rozhodnout, zda tu či onu dosud veřejnou službu mají privatizovat a za jakých podmínek. Bezprostředností svého praktického přesahu tak dílo letošních laureátů Nobelovy ceny za ekonomii jistě předčí práce mnohých jejich předchůdců.

 

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.