Otazníky nad korunou: Kam investoři zaparkují 18 miliard?

Máme tu začátek září a s ním několik otazníků nad vývojem koruny. Přistoupí Česká národní banka k dalšímu kolu navyšování úrokových sazeb již tento měsíc? A máme se obávat zvýšené volatility kurzu domácí měny v souvislosti se splatností státních pokladničních poukázek v hodnotě zhruba 60 miliard korun? 

Možného nástinu odpovědí na výše zmíněné otázky se dočkáme již dnes. Jako první bude zveřejněna revize počátečního odhadu hrubého domácího produktu české ekonomiky za druhý kvartál. Souběžně s tím je pátek dnem, kdy končí splatnost státních pokladničních poukázek emitovaných na začátku května tohoto roku, jejichž prodaná jmenovitá hodnota dosáhla celkem 17,92 miliardy korun.

Jako první se tedy do hledáčku pozornosti investorů dostává revize HDP. Již prvotní odhad přinesl poměrně příjemné překvapení, když se místo očekávaných +3 % meziročně a +0,8 % mezikvartálně  čísla zastavila na +4,5 %, resp. +2,3 %. Dnes budou tyto hodnoty revidovány, přičemž společně s tím se dočkáme i zpřesnění samotné struktury produktu. Všeobecná očekávání se v tuto chvíli shodují, že hlavním motorem odhadovaného růstu byla spotřeba domácností podpořená silným trhem práce, do hry pak vstoupily i investice firem.

Mora (ČNB): Prostor tu je, dalšího zvyšování sazeb bych se nebál

Pokud budou výše zmiňovaná čísla potvrzena, případně revidována směrem nahoru, pravděpodobně se dočkáme posílení kurzu koruny směrem k hranici 26,00 za euro. Pravdou je, že velká většina očekávání pracuje s tím, že se dnes dočkáme spíše určité korekce původního odhadu. V takovém případě bude záležet na tom, o jak velký posun směrem dolů půjde. Pokud by měl být výraznější, další vývoj koruny by se pravděpodobně ubíral nad hranici 26,10 za euro.

Ať už bude výsledek jakýkoliv, dozajista vstoupí do rozhodování České národní banky ohledně budoucího vývoje sazeb. Z hlediska posledních vyjádření ze strany centrální banky lze soudit, že pokud si česká ekonomika udrží svůj současný vývoj, a to za předpokladu neexistence zásadních změn zahraničního dění, dost možná se letos dočkáme ještě jednoho navýšení úrokových sazeb.

Jakmile by dnešní revize skončila nad očekávání lépe, do hry o vyšší úroky by se mohlo dostat hned to příští zasedání bankovní rady ČNB, které proběhne ve středu 27. září. V tomto směru je však potřeba sledovat i další proměnné, jako například inflaci za srpen, které se dočkáme až v pondělí 11. září.

Hampl (ČNB): Ještě vyšší sazby? Svůj hlas již v září nevylučuji

Dalším fundamentem, který je potřeba sledovat, je zářijová splatnost státních pokladničních poukázek, jejichž prodaná jmenovitá hodnota dosahuje cca 60 miliard korun. První datum expirace části těchto instrumentů je naplánováno již na dnešek, a to v hodnotě 17,92 miliardy.

Pravdou je, že tyto pokladniční poukázky se staly oblíbeným aktivem, prostřednictvím kterého investoři sází/sázeli na další posílení koruny. Situace by si v tomto směru nevyžadovala tolik pozornosti, pokud by ministerstvo financí dříve neohlásilo, že v září již nebude emitovat žádné další pokladniční poukázky. Tím pádem budou investoři (pravděpodobně především ti zahraniční) disponovat „volnými“ korunami, u kterých budou přemýšlet o tom, kam je zaparkovat. 

Nabízí se několik možností. Obchodníci své prostředky buďto použijí na sekundárním trhu krátkodobých státních obligací či je případně zainvestují do měnových swapů. V neposlední řadě je ale ve hře i uzavírání korunových pozic, které by však mohlo v situaci nedostatku protistran způsobit oslabení koruny, jež by následně mohlo ohrozit vidinu dalšího zvýšení sazeb. S nejvyšší pravděpodobností se ale zřejmě dočkáme kombinace všech tří výše zmiňovaných možností.

Ticho před bouří? Září přinese turbulence na korunových trzích

Sama centrální banka považuje tuto situaci za jistý zdroj nejistoty, a to z hlediska zvýšené volatility kurzu. Na druhou stranu, jak řekl sám viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, pokud by tato nejistota byla pro tržní hráče natolik velká, projevilo by se to v tržních sazbách. V této oblasti se však nic dramatického zatím neděje.

Koruna si tak během včerejšího dne připsala mírné oslabení až k hranici 26,14 za euro. Za tímto vývojem mohla stát nervozita z dnešní revize HDP, stejně tak i informace o tom, že se v červenci snížil podíl zahraničních investorů držících korunové dluhopisy z červnového rekordu na 47,6 % na 45,6 %.

Aktuálně se již česká měna obchoduje kolem 26,12 EURCZK. Z hlediska dat se dnes vedle revize HDP dočkáme i indexu PMI sektoru průmyslu za srpen. Rozmezí pro korunu tak dnes vidíme od 26,02 až 26,16 EURCZK.

Co se týče zahraničního dění, včera jsme byli svědky postupného umazávání předešlých ztrát dolaru. Americká měna se tak posunula až k 1,185 za euro. Hlavním důvodem tohoto vývoje zůstávají nadále lepší než očekávaná data ohledně revize HDP za 2. kvartál a ta z trhu práce. Jejich vliv během čtvrtka nepřebil ani zlepšený odhad evropské inflace za srpen, který meziročně dosáhl 1,5 % oproti predikci na 1,4 %.

V neposlední řadě ve prospěch americké měny sehrála roli informace agentury Reuters, podle které se někteří představitelé Evropské centrální banky začínají vážně obávat příliš silného eura. Podle neveřejných zdrojů prý silná společná měna postupně oddaluje vidinu utažení evropské měnové politiky (konec programu kvantitativního uvolňování), která byla v posledních týdnech hlavním motorem zisků eura na úkor dolaru.

Ve večerních hodinách se však situace zvrátila a dolar začal opětovně slábnout až nad hranici 1,190 za euro. K tomu přispěl například komentář amerického ministra financí Mnuchina, který řekl, že slabý dolar může být výhodou pro americký obchod, především pak pro exportéry.

Jak se bude situace vyvíjet dnes, bude záležet především na odpoledních datech, kde bude klíčový report amerického ministerstva práce. To zveřejní srpnový údaj o tvorbě nových pracovních míst vyjma sektoru zemědělství. Odhady v tomto případě pracují s vytvořením 180 tis. nových míst oproti předchozím 209 tisícům. Důležitá pak bude i revize červencového výsledku. Pokud se dočkáme lepšího než očekávaného výsledku, případně revize toho původního směrem nahoru, dolar by dostal popud k možným ziskům.

Aktuálně se americká měna obchoduje na 1,189 EURUSD a na 21,95 USDCZK. Její rozmezí vidíme od 1,186 až 1,192 EURUSD a od 21,90 až 22,00 USDCZK.

 

Newsletter