Goldman Sachs: Co se stalo v Japonsku? Velká osudová chyba

Minulý týden se nesl ve znamení dvou světových centrálních bank – Fedu a Bank of Japan. Očekávání byla v obou případech nastavena jasně. Americká měnová politika zůstane beze změn, u Japonska se naopak počítalo s dalším uvolněním. V prvním případě se analytici nespletli, v tom druhém jim šéf BoJ Kuroda doslova vypálil rybník. V návaznosti na to však někteří nezůstali zticha. Investiční banka Goldman Sachs do země vycházejícího slunce vzkázala, že jejich měnový „vůdce“ učinil osudovou chybu.

„Bank of Japan učinila osudově špatný krok, když během minulého týdne ponechala sazby beze změny,“ přepisuje server CNBC slova Fx týmu Goldman Sachs. Tento komentář přišel jen pár dnů poté, co bylo zveřejněno oficiální vyjádření, ve kterém Bank of Japan i nadále udržuje depozitní sazby na -0,1 %, rovněž i měsíční nakup aktiv v rámci programu QE zůstal na aktuálních 80 miliardách jenů.

Co se však změnilo, byla očekávání ohledně ekonomického růstu a inflace pro fiskální rok 2016 až 2017. V prvním případě vidí banka tempo HDP na 1,2 % oproti předchozím 1,5 %, ve druhém pak došlo ke snížení odhadu růstu indexu cen spotřebitelů na 0,5 % z 0,8 %.

„Japonská centrální banka jako by chtěla trhy naučit trpělivosti tím, když srazila růstové a inflační očekávání a souběžně ponechala svou politiku beze změny. Z našeho pohledu jde o velkou osudovou chybu,“ píše se v textu od měnových stratégů Robina Brookse, Silvie Ardaganové a Michaela Cahilla. „Nekonvenční uvolňování je kromě jiného především hra s predikcemi, kdy je potřeba trhy neustále šokovat, dokud nebude pochyb o tom, že je banka schopna dosáhnout svých vytyčených inflačních cílů. Trpělivost je přesný opak, neboli jednoduše to, že trhy očekávaly příliš moc.“

Podle Goldmanů měla banka naopak přistoupit k dalšímu uvolnění, aby tak „chytla býka za rohy“ obzvláště v době, kdy měla být její ekonomická a inflační predikce sražena směrem dolů. Predikce tempa růstu cen se potýká s trvale propadajícím se trendem (viz graf), který tak podtrhuje nejen stále trvající obavy z deflace, ale především poukazuje na neschopnost centrální banky dostát svých oficiálních závazků. Robin Brooks proto navrhuje, že po zavedení záporných sazeb se měla banka soustředit na další nafouknutí své rozvahy.

Co se týče měnového výhledu, není pochyb o tom, že by měnový pár USDJPY mohl i nadále padat, a to až do doby, než se guvernér Kuroda rozhodne přistoupit k akci. I přesto si banka udržuje svůj dlouhodobější výhled, jenž pracuje s oslabením japonské měny z aktuálních hodnot na 107,11 USDJPY.

 

Newsletter