Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Nejdražší firmy světa. Jak vydělat na těchto obrech?

Žebříček nejdražších firem světa se za poslední rok příliš nezměnil. Na první příčce mu stále vévodí Apple a ani na dalších šesti postech nedošlo k žádným přesunům. Tržní hodnota výrobce iPhonů ke konci roku 2016 činila podle údajů společnosti Börse Online 583 mld.eur, čímž tento gigant zvětšil svůj náskok před dceřinou společností Google, firmou Alphabet, jakož i před firmou Microsoft.

Žebříčku přitom jednoznačně dominují americké firmy, které okupují prvních 12 příček. To odpovídá rovněž skutečnosti, že si američtí miliardáři za loňský rok výrazně polepšili. Jejich majetek vzrostl podle údajů agentury Bloomberg o 237 mld. na 4,4 biliony dolarů. Největší zisk dosahující téměř dvanáct miliard dolarů si přitom připsal americký investor a šéf firmy Berkshire Hathaway Warren Buffett.

Až třináctá příčka v hitparádě nejdražších firem světa patří evropskému koncernu Royal Dutch Shell. Evropa zaujímá mezi 30 nejdražšími firmami světa celkem pouze pět příček, přičemž tři z nich náleží Švýcarům: Nestlé, Novartis a Roche. Tyto společnosti svou pozici oproti loňsku kvůli silnému švýcarskému franku poněkud oslabily, nicméně vzhledem k tomu, že se s touto tíživou skutečností naučily zacházet, mají dobrý potenciál si opět polepšit, a to zejména společnost Roche. To tvrdí analytici společnosti Boerse Online, německého serveru zaměřeného na burzovní zpravodajství, kteří z těchto top 30 firem vybrali ty nejzajímavější tituly, které by investoři neměli přehlédnout, chtějí-li na jejich bohatství něco vyzískat.

Kam investovat své peníze? Akciové tipy pro rok 2017

Alphabet – namířeno k vítězství

Jedním z titulů, který se podle analytiků Boerse Online vyplatí zařadit do portfolia, je společnost Alphabet. Ta se v loňském roce stala na několik málo dní nejdražším koncernem světa (měřeno tržní hodnotou), než ji opět předstihl Apple díky rostoucí ceně jeho akcií. Ještě však nemusí být všem dnům konec. Apple zápolí s růstovými problémy, zatímco dceřiné společnosti Google se daří nacházet stále nové způsoby, jak zvyšovat obrat a zisk. Přitom se angažuje v několika technologických oblastech, což je ale zároveň jedním z kritických bodů, na které analytici upozorňují. Velký technologický průlom se u těchto činností totiž zatím jaksi nedostavuje. Zastaven tak byl kupříkladu vývoj vlastních robotických automobilů. Těchto aktivit se však firma v žádném případě nevzdává, jen na nich bude zřejmě spolupracovat kromě Fiat Chrysler i Honda.

Stihne Alphabet prokletí nejhodnotnější firmy?

Poté, co šéf firmy Larry Page a finanční řiditelka Ruth Porath zjevně přidusili finance do všech deficitních oblastí, opustili společnost někteří manažeři. To by mohlo dále protáhnout realizaci některých projektů, na druhou stranu by to však mohlo prospět marži vzhledem k tomu, že nepoteče tolik prostředků na dotace vedlejších činností firmy. Analytici Boerse Online tak vidí cílovou cenu jejích akcií na 950 EUR. Konsensus trhu činí 935 USD, přičemž titul podle Nasdaq.com doporučují k nákupu všichni analytici.

Amazon – nezadržitelný růst

Firmu založil Jeff Bezos před necelými 25 lety jako elektronické knihkupectví, od té doby se firma vypracovala mezi deset nejdražších společností světa. Sám Bezos se podle údajů agentury Bloomberg stal čtvrtým nejbohatším mužem planety s majetkem 67,2 mld.USD.

Uplynulé Vánoce byly pro největší internetový obchod na světě hotovým požehnáním. Jen svým nejdůležitějším zákazníkům dodal o Vánocích více než miliardu produktů, což měl být údajně největší vánoční úspěch všech dob.

Které firmy jsou NEJinovativnější na celém světě?

Firma přitom stále rozšiřuje své spektrum činností. Poté, co vtrhl na pole prodeje potravin pod značkou Amazon Fresh, pracuje prý Bezos na revolučním nápadu, který zní zatím spíše jako sci-fi. Je jím služba Prime Air, doručovací systém, který má zajistit doručení zboží zákazníkům do 30 minut, a sice pomocí dronů. Zda se tento způsob doručování stane realitou, se teprve ukáže, nicméně zatím je jisté, že si jej Bazos již nechal v USA patentovat.

Analytici Boerse Online doporučují akcie Amazonu kupovat a cílovou cenu stanovují na 870 EUR. Konsensuální cílová cena podle Nasdaq činí 920 USD, převážná většina analytiků přitom rovněž doporučuje „strong buy“.

Facebook: Nové nápady potřebné pro další růst

Provozovateli největší sociální sítě na světě se sice daří dobře, nicméně pokud chce dále růst, bude muset přijít s nějakým novým nápadem. Facebook již varoval, že reklama se nemůže rozrůstat do nekonečna. Přitom právě rostoucí prodej reklamy v chytrých telefonech napomohl ve třetím čtvrtletí firmě ke ztrojnásobení zisku.

V letošním roce by mělo dojít k masivním investicím. Slibná je zejména oblast videoreklamy. Firma také plánuje expanzi na čínský trh, přičemž vyvinula software, který má skrýt politicky nežádoucí obsah. Do nové londýnské pobočky přijala 500 zaměstnanců, kteří mají urychlit rozvoj virtuálního asistenta, a poprvé v historii přistoupila ke zpětnému odkupu akcií. Zakladatel firmy, Mark Zuckerberg již získal licenci od irské centrální banky k provozování plateb a emisi elektronických peněz. Podle futuristy Arica Dromiho si tak Facebook otevírá cestu k tomu, aby se stal největší bankou na světě.

Investice by podle analytiků Boerse Online měly zpočátku firmu poněkud zatížit, nicméně v dlouhodobém horizontu slibují velký potenciál. Cílovou cenu přitom vidí na 155 EUR, konsensus trhu podle Nasdaq.com je na 157 USD, přičemž většina analytiků doporučuje „strong buy“.

Sociální sítě porazí „tištěné dinosaury“ v reklamě v roce 2020

Johnson & Johnson: Dividendový aristokrat před obchodem za miliardy

Firmu Johnson & Johnson, výrobce farmaceutického a spotřebního zboží, by už zkraje roku mohl dostat do titulních zpráv jeden miliardový obchod. Právě totiž vyjednává s firmou Actelion o akvizici. Nepůjde sice o levnou záležitost, vzhledem k tomu, že za ni jeho rival Sanofi nabízel až 30 mld.USD, nicméně Johnson & Johnson disponuje dostatkem likvidních prostředků, navíc nazrál čas na velkou akvizici.

Ať již k tomu dojde, či nikoli, důvodů, proč si akcie J´n´J zařadit do svého portfolia, je vícero. Firma od svého vstupu na trh v roce 1944 vyplácí dividendy, které již neuvěřitelných 54 let nepřetržitě rok od roku rostou, a je tzv. „dividendovým aristokratem“, což je označení, které se používá pro firmy, které zvyšují svou dividendu nepřetržitě více než 25 let (a zároveň jsou zahrnuty v indexu S&P 500).

V loňském roce společnost dvakrát zvýšila své očekávání ohledně zisku, rozvaha je velmi kvalitní a analytici očekávají do roku 2019 průměrný růst zisku kolem 7%. Pokud nákup Actelionu strhne akcie dolů, doporučují odborníci z Boerse Online tento pokles využít k nákupu. Cílovou cenu přitom stanoví na 132,80 EUR. Konsensus trhu je podle údajů Nasdaq.com na 125 USD, přičemž většina analytiků doporučuje titul buď koupit, nebo “držet”.

Roche: Slibný potenciál

Téměř po celý rok 2016 oslabovala cenu akcií jedné z nejvýznamnějších farmaceutických společností světa oznámení plánu konkurenční firmy Novartis, že prodá svůj podíl v Roche v hodnotě cca 12 mld.EUR. Z několikrát potvrzeného plánu prodat akcie ještě před koncem roku nakonec nic nebylo. Z dlouhodobého hlediska je pak nižší cena akcií firmy Roche dobrou příležitostí ke koupi, doporučují analytici Boerse Online s tím, že se prostor k růstu otevře ve chvíli, kdy Novartis představí kupce svého podílu.

Vyrábí si stát (a farmaceutické firmy) pacienty?

K optimismu vybízí i poslední zprávy z firmy. Dceřinná společnost Chugai získala od japonského ministerstva zdravotnictví “Orphan Drug Status” pro svůj lék na rakovinu Avastin, což by mohlo umožnit jeho rychlejší uvedení na trh. Další dobrou zprávou byly pozitivní výsledky studií prostředku na snižování krevního tlaku Emicizumab. Lék s názvem Ocrevus na roztroušenou sklerózu je rovněž těsně před schválením, i když americký úřad FDA nedávno oznámil, že s rozhodnutím počká na konec března, což analytici vyhodnotili jako mírné zklamání. Boerse Online doporučuje akciím podobné podílové listy Roche kupovat, s cílovou cenou 300 EUR. Rovněž ostatní analytici považují titul za výhodnou koupi, neboť z 28 analytiků oslovených agenturou Thomson Reuters jich 9 doporučuje nákup a 12 “outperform”, přičemž zbývajících sedm radí “držet”. Konsensuální cílová cena je 282 CHF.

Samsung: Všechny trumfy v ruce

Poslední čtvrtletí roku 2016 se v největší jihokorejské firmě Samsung nezapsalo právě jako jedno z nejúspěšnějších. Zprávy o hořících telefonech následovalo vyšetřování. Firma se zapletla do korupční aféry – byla obviněna z toho, že vyplácela peníze nadacím, které v konečném efektu sloužily k obohacení důvěrnice dočasně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, výměnou za různé výhody. Jednou z těchto výhod mohla být podpora jihokorejské vlády pro kontroverzní fúzi společnosti Samsung C&T s firmou Cheil Industries, se kterou nesouhlasili menšinoví vlastníci. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu, který měl podíl v obou firmách.

Boerse Online doporučuje tento titul ke koupi s tím, že tyto aféry zřejmě měly na cenu akcií menší vliv, než se předpokládalo. Naopak akvizici americké elektronické firmy Harman International za osm miliard dolarů přijal trh pozitivně. Tím si totiž Samsung zajistí další know how v oblasti propojení automobilů, což má zásadní význam pro vývoj samopojízdných vozů.

Ještě větší potenciál však analytici spatřují v oblasti automatizace domácností. Zde má Samsung, jakožto druhý největší výrobce chipů na světě za firmou Intel a jakožto významný producent ledniček, praček a televizorů, rozhodující konkurenční výhodu.

Cílovou cenu akcií Samsung stanovuje Boerse Online na 650 EUR. Pozitivně se k titulu staví i převážná většina analytiků, podle Thomson Reuters má 23 ze 42 dotázaných analytiků investiční doporučení pro tento titul na stupni „outperform“ a 14 na stupni „buy“.

Blíží se konec Samsungu? Rozdělí se?

Newsletter