Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Německo Američanům nevěří. Stahuje zlato domů

Německo minulý týden stáhlo téměř polovinu svých zahraničních zlatých rezerv, a to navzdory původnímu rozvrhu. Plán přesunu těchto zásob tak Bundesbanka předběhla o celé tři roky. A jak už je to u zlata obvyklé, opět se vynořily spekulace, co se bude dít ve finančních a politických kruzích. Ví německá centrální banka něco, co ostatní ne?

Německo ve čtvrtek stáhlo zlato o objemu celkem 583 tun z bank v New Yorku a v Paříži, uvedla televize CNBC. Investoři a příznivci zlatých cihel se už od roku 2013, kdy Německo ohlásilo svůj repatriační plán, dohadují, co může být důvodem těchto kroků, které německá Bundesbanka provádí. Původní spekulací rychlé repatriace byla nedůvěra k uložení v newyorské bance a obchodování s německými rezervami ze strany Američanů.

Čtvrteční událost vzbudila na trzích a v médiích různé ohlasy. Nejodvážnější spekulaci asi vydala agentura Reuters. Ta uvedla, že Německo se může hromaděním zlata připravovat na rozpad eurozóny a společné měny eura. Tato možnost však není příliš pravděpodobná. Německo a světovou měnovou politiku by tento krok vrátil do 70. let, kdy ještě fungoval brettonwoodský měnový systém.

Zlato se blyští, roste cena i objemy

Dalším důvodem může být působení amerického prezidenta Donalda Trumpa. K tomu se však vyjádřil člen bankovní rady Bundesbank Carl-Ludwig Thiele následovně. „Trump není ten, co spustil vlnu debat o problémech uložení zlata v newyorské bance,“ řekl bankéř, čímž vyvrátil jakoukoliv spojitost stohování komodity s americkým prezidentem. Přímý zásah z Bílého domu je taktéž nepravděpodobný.

Nejznámější spekulací týkající se německého zlata je asi ta z Ruska. Ruský ekonom Vladimir Katasonov uvedl, že americká banka v mezidobí německé zlaté rezervy prodala. Jakmile prý Německo požádalo o stáhnutí svých rezerv, musela její newyorská kolegyně zlato znovu nakoupit.

Zlato je v kurzu. Kdy nakoupit?

Tyto dohady nejsou překvapující. Trh se zlatem je často spojen s konspiračními teoriemi týkající se států a centrálních bank. Oficiální stanovisko Bundesbanky ke čtvrtečnímu kroku znělo velmi konzervativně. Jejich důvodem prý bylo „posílení důvěry a sebevědomí v domácí ekonomiku“. Otázkou však zůstává, jestli je to opravdu pravý důvod úprku německého zlata ze světa.

Newsletter