Probuzení z kómatu: Stavebnictví rostlo druhý měsíc v řadě

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v dubnu  po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 9,6 procenta, bez očištění se zvýšila o čtyři procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad, který zároveň revidoval březnový růst bez očištění z 6,2 na 7,1 procenta.

Duben 2017 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o tři pracovní dny méně. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 10,6 %.  Produkce inženýrského stavitelství se snížila o deset procent.

„Zdá se, že české stavebnictví nalezlo své dno a po mnohaletém propadu se odrazilo k mírnému růstu. Po březnových kladných číslech přišel ČSÚ s tím, že i v dubnu se stavební produkce zvedla. A to dokonce meziročně o slušných 9,6 procenta,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Zásadní vliv na to podle něj má extrémně nízká srovnávací základna z loňského roku. Jednoduše řečeno, stavebnictví kleslo tak hluboko, že níž už to ani nešlo. Současný růst je proto jen mírnou korekcí předchozích ztrát. Sektor i nadále zůstává hluboko pod výkony z předkrizových let. Aby se tento neblahý trend definitivně obrátil a stavebnictví trvale ožilo, bude nutná zásadní legislativní změna.

Problémy českého stavebnictví mají podle Korce jednu hlavní příčinu – neuvěřitelně složitý povolovací proces, který nazývám legislativním Kocourkovem. Úřady nejsou nuceny dodržovat správní lhůty, a tak když chtějí, dokáží zahájení stavby oddalovat o dlouhé měsíce. Do přípravy navíc mohou opakovaně zasahovat „profesionální odvolávači“, a to i bez prokázání oprávněného zájmu. Stačí například uvést „Dům se mi nelíbí, protože má červenou střechu.“ Ano, i takový „důvod“ stačí českým úřadům k tomu, aby se podnětem začaly zabývat a zahájení stavby oddálily. I proto příprava většího bytového projektu od prvotního záměru po výstavbu v Česku zabere neuvěřitelných deset let, upozornil šéf Ekospolu.

Podle ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy české pozemní stavitelství „vstává z mrtvých“. Rychleji než letos v dubnu v meziročním vyjádření rostlo naposledy v červnu roku 2014, kdy ovšem ještě kompenzovalo hluboké propady z první poloviny roku 2013, které poznamenala recese. „Bohužel, inženýrské stavitelství si tak dobře nevede. Stále doplácí na pomalé čerpání prostředků z rozpočtu Evropské unie a na nízkou připravenost investičních projektů v oblasti infrastrukturní výstavby,“ dodal Kovanda.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v dubnu meziročně snížil o 2,5 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,6 procenta na 35 742 Kč.

Počet vydaných stavebních povolení se v dubnu meziročně snížil o 6,5 procenta, stavební úřady jich vydaly 6659. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 24,4 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se snížila o 21,4 procenta.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 0,5 procenta na 2628 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o 2,6 procenta, v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 6,6 procenta. Rostl počet bytů v nebytových budovách a prostorech.

Počet dokončených bytů se v dubnu 2017 meziročně zvýšil o 36,6 procenta na 2209 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 9,7 procenta, v bytových domech se zvýšil o 118,7 procenta.

Newsletter