Fed zvýší v prosinci sazby. Jestli ho nezastaví Trump


18:37 • 7. listopadu 2016

Tagy: Fed, sazby, úrok

Americká centrální banka ponechala i v listopadu sazby bez změny. Ač už je nějakou dobu jisté, že se odvážné predikce Fedu z minulého roku (čtyři zvýšení sazeb v roce 2016) nevyplní, druhé zvýšení sazeb v tomto utahovacím cyklu s vysokou pravděpodobností uvidíme, a to na prosincovém zasedání. Pokud – neuspěje Trump.

FED udělal maximum, aby na to trh připravil (a úspěšně: tržní pravděpodobnost prosincového utažení je nyní skoro 80 %).  Ze tří jestřábů, kteří požadovali zvýšení sazeb na předcházejícím zasedání v září, sice v listopadu zůstali jenom dva, ale z toho moc vyvozovat nelze: Eric Rosengren, který ještě v září utažení požadoval, tak nyní pravděpodobně nechtěl pár dní před volbami „kývat člunem“. Prohlášení po zasedání však bylo jasné. Zaprvé, FED vypustil zmínku o tom, že inflace „zůstane v nejbližším období nízká“, která byla stálicí předchozích zápisů. Zadruhé řekl, že čeká už jen na „trochu“ důkazů, že se inflace skutečně pohybuje směrem k cíli. A zatřetí dodal, že se zvýšila i tržní inflační očekávání, byť jedním dechem přiznal, že jsou stále ještě nízká.

Pokud uvážíme, že už v zápisu z předchozího zasedání v září stálo, že rozhodnutí nezvýšit sazby bylo „velmi těsné“ a pokud uvážíme, že data od té doby byla dobrá, je velmi pravděpodobné, že v prosinci 2016, tj. přesně po roce, dojde í ke druhému utažení politiky v tomto cyklu.  V podstatě jediným faktorem, který by tomu nyní mohl zabránit, je vzhledem k tomu, že americká data se za dalších 6 týdnů těžko výrazněji zhorší, pouze výrazná tržní turbulence.  Ačkoliv ji nečekáme, s případným vítězstvím Trumpa (nebo třeba se soudními tahanicemi o vítězství) to není zcela nemožný scénář. 

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.