Špatné úvěry v irských bankách jsou prý nadále moc vysoké

Úroveň nevyřešených špatných úvěrů v irských bankách je nadále příliš vysoká a samotné oživování ekonomiky nebude na jejich řešení stačit. Uvedl to dnes podle agentury Reuters odcházející guvernér irské centrální banky Patrick Honohan.

V Irsku v roce 2008 splaskla takzvaná realitní bublina, po které zbyly v irských bankách nesplácené úvěry za desítky miliard eur. Vláda bankovní domy za vysokých nákladů zachraňovala. Tím se ale země dostala do dluhové krize a musela požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

Honohan uvedl, že i když centrální banka vůči finančním domům uplatňovala metodu „cukru a biče“, banky jenom pomalu rozpoznávaly situace, kdy bude mít hluboká restrukturalizace dluhu časem za výsledek lepší výkonnost v oblasti ztrátových úvěrů.

„Úroveň nevyřešených pohledávek se selháním zůstává příliš vysoká,“ uvedl podle agentury Reuters Honohan v textu projevu, který má zaznít na Londýnské ekonomické škole. S tím, jak se zlepšuje ekonomika, se bude podle něj zlepšovat i splácení některých těchto půjček, „pravděpodobně ale ne tolika, jak banky doufají“, uvedl také Honohan. Na zlepšení situace již podle něj byly použity všechny dostupné politické nástroje, „celkově vzato se však ukázaly být nedostatečné“, uvedl také Honohan, kterého příští týden ve funkci vystřídá ekonom Philip Lane.

Irsko v roce 2010 dostalo od EU a MMF záchranný program ve výši 85 miliard eur. Po letech úsporných opatření jej loni v prosinci ukončilo a vrátilo se na kapitálové trhy.

Newsletter