Japonský scénář v Evropě. Bude ECB nakupovat akcie?

Jak podpořit růst cen a ekonomiky? Podle Evropské centrální banky se jako jeden z nástrojů nabízí program kvantitativního uvolňování, v jehož rámci jsou skupovány vybrané státní a nově i firemní dluhopisy. Pravdou je, že tento proces může být posunut do dalších úrovní. Jednou z nich je například nákup akcií. Jak by takový scénář vypadal? Na to se ve své analýze pokusila odpovědět holandská banka ABN AMRO.

I přesto, že si ECB dala za cíl, že prostřednictvím tzv. programu „QE“ podpoří inflaci a evropskou ekonomiku, její snaha je zatím bez výraznějších výsledků. Na základě toho většina analytiků čeká, že by aktuální cílová částka programu čítající 1,7 bilionů euro v dluhopisech do března 2017 mohla být ještě navýšena. Vyjma toho se jako možné řešení patové situace nabízí i alternativní možnost v podobě nákupu akcií, resp. burzovně obchodovaných fondů (tzv. ETF) na ně navázaných.

Podle analytického týmu ABN AMRO by se ECB v tomto směru mohla zachovat jako její japonská kolegyně, která již ETF nakupuje, a to dokonce společně s vybranými akciovými indexy. Objem tohoto alternativního programu by podle holandské banky mohl dosáhnout až 200 miliard euro, což je ve srovnání s dluhopisovými obchody prokazatelně méně, ovšem i tak by tato částka poměrně výrazně podpořila růst evropského trhu s akciovými ETF.

„Na základě japonské zkušenosti odhadujeme, že pokud by ECB ohlásila program nákupu akciových ETF, jejich trh by se rozrostl o zhruba 30 %,“ přepisuje slova studie agentura Reuters. „Z aktuální hodnoty 450 miliard euro bychom se tak dostali přibližně na 600 miliard.“

JP Morgan: Pozor na svět bez QE

Pravdou je, že o úspěšnosti tohoto programu lze pouze spekulovat. Pokud bychom se zaměřili na srovnání s Japonskem, je patrné, že efektivita tohoto programu je dosti spekulativní. Jak vývoj japonské inflace, tak i samotné ekonomiky má (prozatím?) hodně daleko k tomu, aby byla splněna veškerá očekávání centrálních bankéřů.

 

Newsletter