Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Čínský boj proti alternativnímu financování

To, co ve světě zažívá obrovský boom, je trnem v patě čínských  úřadů, a to již dlouhou dobu. Čínská bankovní regulatorní komise tento týden oznámila, že uvalí ještě mnohem přísnější omezení na oblast alternativního financování, především na tzv. peet-to-peer lending.

První regulace se bude týkat shromažďování depozit. Čínské úřady poskytovatelům půjček zakázaly hromadit a následně úročit vklady svých klientů. Dle přepisu oficiálního vyjádření, který přinesla agentura Bloomberg, je cílem „vyčistit trh a tak omezit podvodné aktivity, které se v posledních letech v nově rozvíjejícím se průmyslu hojně objevují.“

Toto tvrzení potvrzují i čísla. Dle Komise bylo ke konci listopadu registrováno více jak 3500 online P2P platforem, přičemž tisíc z nich bylo klasifikováno jako „problematické.“ Představa úřadů je taková, že by společnosti tohoto typu měly sloužit výhradně jako zprostředkovatel a „spojnice“ mezi věřitelem a dlužníkem. Rozhodně by neměly fungovat jakožto „klasické“ banky, které přijímají vklady a následně je úročí.

Dalším zákazem jsou půjčky těm subjektům, které dodatečné zdroje chtějí použít k financování svých investic na akciovém trhu. Toto opatření se záhy projevilo i na samotných trzích, kde hlavní „pevninské“ benchmarky spadly o zhruba 2 %. Index Shanghai Comnposite například klesl o 2,6 %, což je nejstrmější pár od konce listopadu tohoto roku.

P2P deriváty. Příležitost, nebo další bublina?

Tento krok přišel poměrně logicky po bouři, která se čínskými akciovými trhy letos pronesla. Index Shanghai si prošel megalomanskou rally, který svého vrcholu dosáhla letos v červnu. Za více jak 150% růstem stály především investice retailových klientů, kteří hojně nakupovali na úvěr, tedy tzv. na silnou páku. Poté však přišel výplach, který původní rally „srazil“ zhruba o 40 % a postupně se přelil i do dalších trhů z celého světa.

I přesto, že se propad podařilo zastavit (čínská vláda proto zavedla několik desítek opatření), i nadále panuje strach z jeho opakování. Proto se dá čekat, že ani nedávno zavedené restrikce alternativního financování nebyly poslední. Regulatorní úřady totiž otevřeně přiznávají, že chtějí zabránit opakování procesu nafouknutí a splasknutí akciové bubliny, za kterým by stála právě silná úvěrová expanze mající původ v peer-to-peer financování a v jeho různorodých variantách.

P2P financování láká velké hráče

Newsletter