Robejšek: Je to válka, už není čas slov

Dramatická vyjádření a silná slova musí konečně vystřídat silná reakce a činy. Jsme ve válce, která je vedena asymetricky a musíme na ni najít odpověď, která se mnohým nebude líbit. Evropa se musí postarat o to, co je důležité pro ni a její občany. Tuto hlavní funkci její politici dostatečně neplní. Nesmíme mít ohledy stále a na vše a zapomínat na sebe, říká v rozhovoru pro Roklen24 politolog, poradce pro strategické otázky a zakladatel Institutu 2080 Petr Robejšek. Útoky v Paříži jsou dle něj krom jiného koncem Schengenu a volného pohybu osob po Evropě tak, jak platil doposud.

Hollande: Útoky spáchal IS, jde o akt války – Sledujeme ONLINE

R24: Krvavé teroristické útoky se opět soustředily na Paříž. Proč vaším pohledem právě na ni a v čem zejména je tento útok jiný?

Že je to Francie, se dalo očekávat. V Paříži a jejím okolí mají teroristé optimální sociální prostředí, ústupové cesty, své sympatizanty, je tam obrovská síla komunity. Tamní prostředí je pro teroristy dobrou nástupní pozicí pro přípravu atentátů.

R24: Francouzský prezident Francois Hollande použil sousloví „válečný akt“. Co podle vás bude ze strany Evropy a její reprezentace po pařížských útocích následovat?

Dramatická vyjádření a silná slova jsou typická. Bohužel už chybí odpovídající silná reakce a činy. Já se musím ptát, jak se má chovat stát, který je ve válce, která je vedena asymetricky. Ve válce, která není vedena tak, že strany používají podobnou strategii a podobnou taktiku, podobné zbraně, ale která se odehrává ze zákulisí. Na tuto asymetrickou válku je potřeba najít odpověď a ta odpověď se mnohým nebude líbit. Chceme-li v ní obstát, tak musíme používat podobně nestandardní a nehezké způsoby a nesmíme mít takové ohledy, jako doposud.

VIDEO: Robejšek: Řešení uprchlické krize musí být radikální

R24: V souvislosti uprchlické krize a přístupu zejména Německa k ní i ve stínu čerstvých útoků v Paříži už v této zjitřené chvíli zesiluje volání po demisi Francoise Hollandea i Angely Merkelové…

Nejsem si jist, zda nyní je ta správná chvíle pro takový krok. Faktem je, že oba politici jsou příkladem těch, kteří dosud neprováděli dostatečně rozhodnou politiku. Jejich demise by ale nevyřešila tolik, jako kdyby se Evropa konečně probudila a pochopila, že musí změnit svůj celkový přístup. Nestarat se již hlavně o všechny ostatní, nýbrž o to, co je důležité, zásadní pro Evropany. Musí chránit především svoje občany a stabilitu vlastní země a musí k tomu používat účinné a ne pouze „správné“ metody. To je hlavní funkce politické reprezentace, kterou však dosud neplní.

R24: Je takto rozsáhlý a koordinovaný útok na více místech v Paříži, včerejší dění, koncem volného pohybu osob a Schengenu?

Ano, je to fakticky bankrot Schengenu. Teroristické útoky v Paříži si vynucují výrazné zostření bezpečnostních opatření a tedy i jiný přístup k volnému pohybu lidí po Evropě. To je nutnou konsekvencí toho, co jsem odpověděl na vaši druhou otázku.  

R24: Ve Vídni dnes pokračují jednání o tom, jak řešit syrský konflikt. Právě ten je komunikován jako důvod či záminka útoků ve francouzské metropoli. Posunou útoky v Paříži podle Vašeho soudu vztah mezi západní Evropou a Ruskem a kam?

Nějaké zdůvodnění útoků se najde vždycky. Ale spíše je to tak, že teroristé jednoduše hledají vhodný cíl a ten našli ve Francii a obávám se, že to z důvodů, které jsem uvedl na začátku, není naposledy. Pokud jde o vztah k Rusku, tak si nemyslím, že oficiální reakce Západu odpovídá faktické off record komunikaci mezi státníky. Řekl bych, že Západ Rusku a jeho krokům v Sýrii rozumí a mnohý západní politik je i vítá. 

VIDEO: Petr Robejšek: Eurozóna následuje sedm pokusů, které nevyšly

 

 

Aktuální tragická událost v Paříži souvisí bezprostředně s migrační krizí. Dorazte na diskusi, která se určitě této události dotkne. Celou diskusi bude moderovat Daniela Drtinová.#RoklenCollege #diskuse

Posted by RoklenCollege on 14. listopad 2015

Newsletter