Dow Jones nad 20K a co dál? Historie slibuje další rally…

Ve středu došlo na akciových trzích k historickému okamžiku, když americký akciový index Dow Jones poprvé v historii prorazil klíčovou psychologickou hranici 20 tisíc bodů. Tuto událost komentátoři připisují optimismu investorů ohledně plánů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na podporu ekonomického růstu. Sám Trump, potěšen touto reakcí, trhy ještě podpořil slovně: „Teď musíme jít výš, výš a ještě výš. Nechceme, aby to u toho skončilo,“ komentoval Trump pro televizní stanici ABC nový burzovní rekord. Bude tato rally opravdu pokračovat?

Vsadíme-li na teorii, že historie se opakuje, optimismus je skutečně na místě. Z porovnání dat za posledních 30 let totiž vyplývá, že dosažení psychologické úrovně se třemi nulami na konci zpravidla otevírá cestu dalším ziskům. Z analýzy, kterou provedla americká televizní stanice CNBC, vyplývá, že když v minulosti index DJIA protnul hladiny končící rovnou tisícovkou, mohli investoři v zásadě očekávat, že tento index bude nejen v růstu pokračovat, ale navíc bude celou dobu výkonnější, než S&P 500.

A nejedná se přitom jen o krátké týdenní růstové epizody, ale i měsíční nebo čtvrtletní rally. Za zmínku přitom stojí, že podobnou analýzu CNBC provedla už před dvěma měsíci, kdy Dow Jones dosáhl úrovně 19 tisíc bodů, a předpověděla přitom jeho další růst.

Za tímto jevem stojí zejména skutečnost, že dosažení kulatých bodových hladin přitahuje značnou pozornost medií, a tudíž i investorů, kteří se chtějí do růstového šílenství zapojit. Takovéto psychologické úrovně hrají rovněž významnou roli při technické analýze vývoje kurzů. Proražení úrovně se třemi nulami na konci totiž může znamenat významný posun v grafu, když se z hladiny, která dosud fungovala jako rezistence (resistence), stane hladina podpory (support).

 

 

Trhu se tak tím, že proletěl vzhůru stropem, otevře prostor k rozletu do dalších pater. Tím spíše, je-li posílen silnými fundamenty a důvěrou v jejich další vývoj. Ekonomický růst USA v posledním čtvrtletí uplynulého roku sice zpomalil na necelá dvě procenta, nicméně data z trhu práce ukazují na silnou ekonomiku: nezaměstnanost se blíží nejnižší hodnotě za posledních 10 let, počet pracovních míst roste už 75 měsíců v řadě a podnikové zisky trhají rekordy. Wall Street přitom evidentně věří, že plány nového amerického prezidenta na snížení daní, zvýšení výdajů na infrastrukturu a omezení regulace ekonomický růst jaksepatří popoženou – sám Trump v předvolebním boji Američanům přislíbil čtyři procenta.

Nicméně i tak se ozývají hlasy, jež varují před přehnaným optimismem a upozorňují na možná rizika. Těmi jsou zejména Trumpovy výroky směřující proti volnému trhu a z toho plynoucí možná obchodní válka a možnost, že jeho fiskální stimuly povedou k přehřátí ekonomiky. Na to, jak dlouho nadšení Wall Street z činů nového prezidenta potrvá, a zda je tento optimismus oprávněný, si tedy budeme muset zřejmě ještě počkat.

 

Newsletter