Ranní briefing: Euro propadá na 8měsíční minima

Euro i nadále pokračuje v oslabování k americkému dolaru a dnes ráno se dostává až na kurz 1,3436 EURUSD, což je čerstvé 8měsíční minimum. Vůči japonskému jenu americký dolar posiluje jen mírně na 101,54 USDJPY, oživuje tak z pátečních minim okolo 101,09 USDJPY. Informace o japonské obchodní bilanci, resp. nečekaném 2procetním propadu exportu v červnu, neměla na tento měnový pár vliv.

Čínský HSBC/ Markit index aktivity v průmyslu za červenec vzrostl na 52,0 bodu, což je nejvyšší hodnota od ledna 2013. To se projevilo zejména posílením australského dolaru na týdenní maximum 0,9480 AUDUSD. Naopak novozélandský dolar reagoval na nové signály z centrální banky (RBNZ), která sice zvýšila základní úrok o 25 bodů na 3,5 %, ale nechá jej pravděpodobně v dalším delším časovém horizontu beze změny, poklesem na 6týdenní minimum 0,8598 NZDUSD.

Čínský průmysl roste nejrychleji za rok a půl

Česká měna k jednotné evropské měně i po včerejších komentářích guvernéra ČNB Singera, který de facto odkládá ukončení intervenčního režimu až do 2. čtvrtletí 2015, otevírá na kurzu 27,46 Kč za euro a 20,42 Kč za dolar.

Intervence nejméně do druhého čtvrtletí 2015, zopakoval Singer

Dnes budou pro eurodolarový kurz důležitá především data o aktivitě ve službách a v průmyslu eurozóně, odpoledne potom počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti a prodeje nových domů v USA. Kompozitní PMI indikátor eurozóny za červenec by měl stagnovat na 52,8 bodech (německý index aktivity PMI za červenec však překvapivě roste na 52,9 bodů z 52,0 bodů v červnu). Ekonomické oživení v eurozóně totiž zaostává za Amerikou, tomu odpovídá uvolněná měnová politika ECB. Rozevírající se nůžky úrokového diferenciálu mezi EMU a USA potom znevýhodňují investice v eurech.

Euro bude při horších evropských datech pod prodejním tlakem. Spekulujeme však na pozitivní překvapení. Aktuálně se eurodolar obchoduje na kurzu 1,3449 EURUSD, denní rozpětí odhadujeme v pásmu 1,3436 až 1,3485 EURUSD.

Newsletter