Rally a „shortselleři. Proč se vzájemně nevylučují?

Americký akciový index S&P500 si během posledních tří týdnů prošel více jak 8% rally. Celkem slušný výsledek po propadu, který způsobila nejistota ohledně Číny a nezvýšení amerických úrokových sazeb. Mnozí si tak tipnou, že je tento růst způsoben absencí „medvědích“ investorů, kteří sázejí na další pokles. Omyl, opak je pravdou.

Analytický tým banky JP Morgan se vrhl na srovnání objemu akcií, které si investoři půjčili, vůči celkovému dostupnému množství v rámci indexu S&P500. Výsledek ukázal, že objem vypůjčených titulů, za kterým stojí obchodníci spekulující na pokles jejich ceny (tzv. shortselleři), dosahuje téměř 7 % ze všech, které byly institucím nabídnuty..  Obdobnou analýzu tentokrát na indexu S&P500 pak provedla i datová společnost Markit. V jejím případě vyšel objem akcií „na krátko“ více jak 3 %, což odpovídá úrovni, jež byla aktuální během hromadného srpnového výprodeje (viz graf).

Výstup obou analýz je v rozporu s teoretickým pohledem, který tvrdí, že jediným aspektem ženoucím americké akcie na  přelomu září a října vzhůru byly nákupy obchodníků-shortsellerů, kteří zbohatli během nedávného propadu. I přesto, že výsledná čísla svědčí o stálé přítomnosti „sázkařů“ na pokles, rovněž to poukazuje i na stálou převahu pozitivně naladěných investorů, kteří nakupují na základě jiných pozitivních fundamentů.

„Současná situace znamená, že žádný dozvuk nedávných prodejů se nekoná a že to nejsou ani zisky tehdejších shortsellerů, které stojí za říjnovou rally,“ přepisuje slova analytického týmu JP Morgan agentura Bloomberg. Pozitivní na tomto poznatku je tedy fakt, že současný vývoj není ryze technický, nýbrž že za ním stojí víra v budoucí růst.

Abychom se v případě prodejů na krátko dostali na úrovně před srpnovým poklesem, bylo by potřeba, aby shortselleři  nakoupili akcie o hodnotě 90 miliard dolarů, míní analytici JP Morgan. Možným faktem, proč se obchodníci na krátko nevytrácejí ani při současném růstu, je pravděpodobně to, že právě srpnový pád byl první případ během posledních let, kdy tato strategie opět zafungovala.

To ocenily především hedgeové fondy zaměřující se na shortselling, které během posledních pěti let „býčích“ trhu odepsaly zhruba 12 %, zatímco index S&P si připsal více jak 200 %. Poslední dva měsíce však pro ně byly příznivé. Díky poklesu se jejich výnos vyhoupl o 5,3 % jen za letošní rok. Tehdejší podíl vypůjčených akcií na všech dostupných v indexu S&P500 dosahoval dle Markitu 2,5 %, přičemž průměr dvou posledních let je 2,1 %. V současné době se sledovaný pomět ustálil nad 3 %, což j nejvyšší číslo od června 2012, kdy sledovaný benchmark spadl během jednoho měsíce o zhruba 10 %.

Rally, která má jiné kořeny, než je nákup akcií shortsellery, kteří si je předtím vypůjčili, je tedy dle JP Morgan žádoucí. Ve výsledku by tedy mohla být náznakem toho, že většina investičního publika sází na pozitivní vývoj akcií během zbytku letošního roku.

 

Newsletter