Británie je připravena získat podíl v britských aktivech Taty

Británie by mohla získat až čtvrtinový podíl v britských aktivitách indické ocelářské skupiny Tata Steel, která v březnu oznámila plány na odchod ze země. Stát by se tak mohlo v rámci plánu na podporu případných kupců těchto aktivit, a to v objemu stovek milionů liber. Sdělila to dnes podle agentury Reuters britská vláda.

Tata Steel koncem minulého měsíce oznámila, že hodlá prodat veškeré své aktivity v Británii. To vyvolalo obavy z ohrožení zhruba 15.000 pracovních míst a vedlo ke kritice vlády Davida Camerona. Odbory a opoziční labouristé na konzervativního premiéra vyvíjejí tlak, aby zajistil, že budoucí kupec bude schopen ohrožená pracovní místa uchránit.

Vláda dnes oznámila, že konkrétní podoba podpory bude záležet na kupci. S nejvyšší pravděpodobností ale prý půjde o nějakou formu dluhového financování. Možností je i získat akciový podíl.

„Pokud bychom měli získat akciový podíl, byl by to menšinový podíl s cílem podpořit kupce v zajišťování dlouhodobé budoucnosti těchto aktivit. Určitě neusilujeme o to společnost kontrolovat,“ uvedla podle agentury Reuters Cameronova mluvčí.

Možné získání podílu kabinet podle ní jako částečné zestátnění nevnímá, mimo jiné i vzhledem k tomu, že vláda nemá zájem na tom toto podnikání ovládat. „Nedomníváme se, že zestátnění je správná odpověď,“ sdělila mluvčí.

Británie je zemí, na kterou tvrdě dopadá krize v evropském ocelářském sektoru – ta je hlavně důsledkem nadprodukce a levného dovozu z Číny. Britské hutě mají navíc jedny z nejvyšších nákladů na energii na světě, což je důsledek série daní a poplatků na podporu obnovitelných zdrojů. Tamní firmy také musejí platit vysoké daně z nemovitostí, které jsou desetkrát vyšší než v jiných zemích EU. Jen loni v ocelářském sektoru v Británii zanikly tisíce pracovních míst.

Newsletter