Kde jsou všechny ty ženy ve finančních technologiích?

Finanční sektor je dalším odvětvím, které je z velké části řízeno muži. I když banky zaměstnávají významný počet žen, do vedoucích pozic se dostanou jen zřídkakdy. Kvůli dominanci mužů na pozicích ředitelů a CEO tak často dochází k nedostatečnému zastoupení něžného pohlaví. Pokud se ptáte proč, je to proto, že finance jsou tradičním a konzervativním odvětvím. Jakékoliv změny tudíž byly vždy velmi náročné…

Dnes se ve finančním sektoru prosazují noví členové, kteří s pomocí technologií přebudovávají zavedené standardy toho, jak dělat business. Otevřenou inovací a zapojováním zákazníků do procesů vývoje nových produktů tak vytvořily finančně technologické společnosti (FinTech) nové prostředí finančního sektoru.

Pokud chceme porozumět tomu, jak velkou roli hraje FinTech v dnešním finančním sektoru, je potřeba pochopit základy inovací, neboť právě ty mění metriky dnešního bankovnictví, stejně tak jako metriky konkurence. Pozoruhodný je také fakt, že vstup nových hráčů na trh dává více příležitostí podnikům i jednotlivcům přes usnadňování plateb nebo procesy půjčování peněz.

Ženy jako manažerky fondů?

FinTechy jsou schopny poskytovat své finanční služby odhadem až 2,5 miliardám lidí po celém světě bez potřeby přístupu k základním bankovním účtům. To, čím jsou FinTechy obzvláště oblíbené, je fakt, že mění pravidla hry v ohledech, jako je například získání peněz a jejich převod za hranice s nižším poplatkem. Nejedná se již o přísnou a nemilosrdnou banku, která určuje Vaši budoucnost nebo budoucnost Vašeho podnikání.

I když se trend ženských bankovních expertů, vstupujících do FinTechu, stává více a více významným, stále platí, že vstupují na půdu, na které je ženská přítomnost pořád velmi nízká. Dnes je na celém světě pouze 8 % žen ve vedení FinTech společností. Někteří tvrdí, že jsou genderové předsudky způsobené tím, že je finanční a bankovní sektor vnímán čistě jako mužská záležitost. Takovou představu však některé dámy hodlají silně narušit.

Jednou z nejúspěšnějších žen ve FinTech je Amy Nauiokas, zakladatelka a ředitelka investiční společnosti Anthemis. Během své kariéry byla CEO a jednatelkou firmy Barclays Stockbrokers. Také pracovala ve společnostech jako Bear Sterns a Cantor Fitzgerald ještě předtím, než založila v roce 2008 Anthemis. Amy Nauiokas je příkladem uznávané odbornice, která pracovala v bankovním sektoru, ale nakonec přešla do oblasti FinTech.

Ženy, peníze a Silicon (Valley)

Vývoj a řízení FinTechu není nezbytně vymezeno pro jedince, kteří přicházejí z finančního sektoru nebo dříve zaujímali vedoucí pozici ve světových bankách. Mnoho úspěšných příběhů začíná s myšlenkou řešení určitého problému. To je například příběh polské podnikatelky Marty Krupinské, která jako emigrantka žijící v Irsku čelila mnohým překážkám, když posílala domů peníze. A protože jí za převody byly účtovány ohromné částky, rozhodla se radši letět zpět domů a předat peníze osobně. I tak to vyšlo levněji, než peníze převádět.

I proto se Krupinska rozhodla společně s Michaelem Kentem vytvořit Azimo, digitální službu pro převod peněz pro evropské migranty, se kterou je možné posílat peníze kamkoli na světě ve více než 70 měnách za ceny až o 90 % nižší než u jiných společností.

Marta, stejně jako její společnost, získala za svou snahu celosvětové uznání. To je důkaz, že odhodlání, víra ve vlastní schopnosti a neomezování se na pouze běžně přijímané standardy Vás může dovést k úspěchu.

Celine Lazorthes, zakladatelka a CEO MangoPay a Leetchi.com, svou kariéru začala jako online marketing manažerka, brzy se posunula k vytváření platformy pro sbírku peněz na narozeninové dárky a na podporu charitativních projektů. Leetchi.com má více než 7 milionů uživatelů ze 150 zemí. Poté vytvořila MangoPay, B2B platební službu věnovanou trhům, crowdfundingu a sdílené ekonomice.

Mohli bychom dále pokračovat s vyjmenováváním příkladů úspěšných FinTechů vedených ženami, ale i když je jich spousta, tvoří stále pouze jednotky procent celku. Čeká nás ještě dlouhá, možná nekonečná, cesta, než počet žen v tomto odvětví dorovná počty zastoupených mužů. Spíše než ženskými schopnostmi, které jsou v mnohých směrech lepší než ty mužské, to ale bude prostřednictvím kvót. Jsou různá zaměstnaní, kde se přirozeně více prosazují muži (armáda, IT, FinTech), jinde zase ženy (kadeřnice, recepční, lékárenská laborantka).

Newsletter