Moneta v prvním čtvrtletí se ziskem 1 mld. Kč, zvyšuje výhled


08:16 • 11. května 2017

Tagy: Moneta Money Bank, pražská burza, Akcie

AKTUALIZOVÁNO – Společnost Moneta Money Bank dnes zveřejnila výsledky svého hospodaření v prvním čtvrtletí tohoto roku. Banka v něm dosáhla čistého konsolidovaného zisku ve výši 1,04 miliardy Kč oproti 1,08 mld. Kč před rokem. Roklen24 o výsledcích informovala v tiskové zprávě mluvčí banky Lucie Leixnerová. Banka zároveň zvýšila svůj výhled pro čistý zisk na rok 2017 na 3,5 mld. Kč z předchozích 3,4 mld. Kč.

Banka také potvrdila svou dividendovou politiku rozdělení minimálně 70 % čistého zisku svým akcionářům v roce 2017 a 2018 s tím, že tato dividenda bude navýšena, pokud jednorázové náklady na zavedení mezinárodních účetních standardů IFRS9, investice a růst úvěrového portfolia budou vyžadovat méně kapitálu.

„Moneta předvedla za první čtvrtletí roku 2017 solidní finanční výkon,“ řekl Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva banky. „Naši ziskovost nadále posiluje pokračující celkové zkvalitňování našich aktiv, zvýšená úvěrová aktivita a dobrá kapitalizace ve výši 19,9 % společně se silnou likviditní pozicí. I nadále máme dobrý základ pro naplnění našich strategických cílů.“

„Moneta předvedla solidní výsledky, byť stále musí růstem objemu úvěrů bojovat proti klesající úrokové marži a poklesu příjmů z fixních poplatků, které jsou charakteristickým jevem celého odvětví,“ komentoval výsledky analytik společnosti BH Securities Martin Vlček. „Banka, mírně zvýšila výhled čistého zisku na zbytek roku a pokračuje v růstu úvěrů, který by měl převážit nad pokles ziskovosti z každé koruny úvěru. Akcie se obchoduje za velmi rozumný P/E poměr a je oproti zbytku bank mírně podhodnocená, vůči akciím z ostatních sektorů je podhodnocená výrazněji,“ upozornil Vlček.

Hrubé výkonné úvěry banky vzrostly meziročně o 5,7 %, čímž banka splnila svůj závazek růstu v řádu vyšších jednociferných čísel. „Tato míra růstu je jasným znamením, že je Moneta odhodlána realizovat návrat ke stabilitě výnosů prostřednictvím plánovaného růstu do a v průběhu roku 2019,“ uvedl Spurný. Banka v prvním čtvrtletí vykázala zrychlený růst nové produkce s meziročním navýšením nových retailových objemů o 36,9 %.

„Netto balance výkonných retailových úvěrů stoupla o 5 %, navzdory tomu, že i v tomto období pokračovalo předčasné splácení úvěrů ze strany některých klientů. Segment retailových úvěrů, který představuje klíčovou nabídku Banky, zažil úspěšné čtvrtletí i přes úpravu cen na úrovně trhu a dosáhl meziročního nárůstu o 4,3 %,“ uvedla banka ve zprávě. Segment hypoték vzrostl meziročně o 8,7 %, segment financování koupě vozidel vzrostl o 14,5 %.

Spurný také informoval, že Moneta dosáhla úplného oddělení od korporace GE s devítiměsíčním předstihem oproti plánu. Bývalý majitel banky, společnost General Electric, prodal veškeré své akcie v Moneta Money Bank loni na podzim v souvislosti se svým plánem zaměřit se na svou průmyslovou činnost. „Ukončení nákupu IT a dalších služeb od bývalého vlastníka nám pomůže v důsledném řízení nákladů a umožní nám splnit cíle v oblasti efektivity po zbytek roku 2017,“ řekl Spurný.

Banka se chce také nadále soustředit na růst v oblasti digitálních technologií a budování příslušných technologických dovedností. „Naše mobilní bankovní aplikace Smart Banka zaznamenala téměř 110 tisíc aktivací a dosáhla skvělého hodnocení a zpětné vazby od klientů. V průběhu roku 2017 představíme další inovace, které dále rozšíří naše digitální distribuční kapacity a posílí vztahy s klienty,“ uvedl Spurný.

Za loňský rok vykázala Moneta Money Bank neauditovaný čistý zisk ve výši 4,05 miliardy Kč, o rok dříve měla upravený čistý zisk 4,51 mld. Kč. Ze zisku z loňského roku se také poprvé od vstupu na pražskou burzu banka rozhodla vyplatit dividendy ve výši 9,80 Kč, což představuje 12% dividendový výnos z konečné ceny akcií v roce 2016.

Banka, která dříve působila pod názvem GE Money Bank, vstoupila na pražskou burzu v květnu loňského roku. Jejími hlavními akcionáři jsou zahraniční právnické společnosti, které podle loňské výroční zprávy banky drží 94,3% podíl. České právnické osoby drží 2,4 % a fyzické osoby 3,3 % akcií banky. Moneta Money Bank je v Česku šestou největší bankou, má 232 poboček a cca milion klientů. Od je 20. června 2016 také součástí indexu PX, na kterém se podílí váhou cca 10 %.

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.