Bitcoin a „zdravá“ rally? Proč rok 2016 není 2013

Bitcoin v posledních dnech ještě více utvrdil svou pozici nejvýkonnější měny letošního roku. Pro mnohé je jeho rally těžké déjà vu připomínající rekordní rok 2013. Je to však oprávněné?

V roce 2013 se cena bitcoinu dostala až na téměř 1200 dolarů. Po šesti měsících však přišel krach, který digitální měnu posunul zpět na 340 dolarů za kus. Ano, současná rally může skončit stejně. Pravdou však je, že fundamenty za ní stojící jsou naprosto odlišné od těch z doby před třemi lety…Upozorňuje na to server Quartz.

Rok 2013 a problém jménem MT. Gox

Jedním z důvodů masivního boomu bitcoinu v roce 2013 byla tehdejší největší burza digitální měny MT. Gox. S tím, jak rostla cena, rostl i zájem o BTC, ze kterého burza samozřejmě profitovala. Pravdou však je, že MT. Gox se postupně blížil k vlastní implozi, o čemž však nikdo neměl ani ponětí.

Jak se později ukázalo, bitcoin rostl nejen díky zájmu ze strany „běžných“ investorů, ale významnou roli v tomto směru hrál i obchodní robot Willy, který nakupoval obrovské množství čítající více jak 250 tisíc BTC během cca tří měsíců.

Z grafu je patrné, že v některých okamžicích dosahoval obchodovaný objem, který měl Willy pod palcem, téměř až 50 % celkového množství BTC obchodovaných na MT. Gox. Tím pádem je jasné, že jeho činnost byla jednou z nejsilnějších sil tehdejší rally.

V rámci následného vyšetřování se objevily i spekulace o tom, že Willy nemusel být nutně robot, ale mohl za ním stát člověk. V tomto směru se nabízí jako možná odpověď jméno samotného šéfa MT. Gox Marka Karpelese. Ten byl nakonec v srpnu 2015 zatčen a čeká ho soud (mezitím byl propuštěn na kauci).

A výsledek ? Propad ceny bitcoin a miliony dolarů, které obchodníci ztratili….

Zpět do přítomnosti. Proč je rok 2016 jiný?

První odlišnost od doby před třemi lety jsou objemy. V prosinci 2013 dosahovalo množství zobchodovaných bitcoinů zhruba 7 milionů, dnes jsme na více jak 16násobku, tedy na cca 113 milionech BTC jen za tento měsíc.

Stejně tak jako objemy se změnila i kompozice investorů. Kryptoměnu má ve svém portfoliu mnohem větší množství nejen individuálních investorů, ale i těch institucionálních, díky čemuž je vyšší i samotná likvidita.

Boj proti hotovosti

Bitcoinu rovněž prospívá boj proti hotovosti. Ten se momentálně odehrává hned na několika místech. Zmínit je možné například Indii, kde demonetizační plán premiéra Modiho rapidně přispěl ke zvýšení zájmu o kryptoměnu a následně i poptávky po ní.

Rupie zahoďte, v Indii teď frčí bitcoin

Obdobně je na tom i Venezuela, která se potýká s problémem hyperinflace…

Informovanější veřejnost

V roce 2013, těsně před samotnou rally, o bitcoinu moc lidí nevědělo. Až tehdy, kdy začala cena masivně růst, se lidé začali více zajímat. Potvrzují to data Googlu, která tehdy zaznamenala celkem tři výrazné poskoky odpovídající narůstajícímu vyhledávání slova „bitcoin“.

Z grafu je patrné, že dnešní veřejnost už je informovaná a ví, co zkratka BTC znamená. Tím pádem se dá říci, že momentální růst není způsoben mánií ze strany těch, kteří se dozvěděli o existenci pro mnohé neznámého aktiva, jehož cena astronomicky roste.

Fundamenty nahrávající dalšímu růstu?

K završení rozdílu mezi rokem 2016 a 2013 je nutné zmínit i ekonomicko-politické události. Vývoj BTC v závislosti na událostech letošního roku potvrdil, že je měna čím dál tím více považována za aktivum spadající do třídy tzv. bezpečných přístavů. Potvrdilo se to například v době vyhlášení výsledků britského referenda o odchodu z Evropské unie.

Bitcoin: Nový bezpečný přístav

V tuto chvíli jsou před námi další fundamenty možné nejistoty, jako například sama realizace tzv. brexitu, dopady italského referenda, včetně bailoutu nejstarší banky světa. Do hry pak samozřejmě vstupuje rozmach populismu a v neposlední řadě i intenzivně oslabující čínská měna.

Situace tak dospěla dokonce do fáze, kdy se růst bitcoinu dostal vůbec poprvé v historii pouhých 180 dolarů pod cenu zlata, které je od počátku považováno za to nejbezpečnější aktivum v době ekonomických a politických zvratů.

Bitcoin v roce 2017 za 2000 USD? Zeptali jsme se expertů

Newsletter