Dluhopisový signál? To, co se děje, se nestalo od roku 1956

V posledních týdnech si trhy prošly bouřlivým vývojem. Propad , který přišel po odhlasování brexitu, byl jen pár dní poté vystřídán opětovnou obnovou. Po tomto uklidnění se část investorů rozhodla ponechat svůj kapitál zaparkovaný v dluhopisech. V kurzu jsou ty státní, ovšem lačnější obchodníci dávají přednost těm firemním. A právě ve druhé zmiňované skupině se děje něco, co se naposledy událo v roce 1956. Co?

Lotfi Karoui, úvěrový stratég z Goldman Sachs, v tomto směru upozorňuje na fakt, že výnosy amerických korporátních bondů klesly na rekordní minima za posledních šedesát let. Vzhledem k tomu, že se výnos a cena těchto instrumentů pohybují inverzně, svědčí aktuální vývoj o tom, že pobrexitový strach byl pouze krátkodobý.

„Tato pauza při hledání výnosu jde v ruku v ruce s představou o dalším uvolňování světové monetární politiky,“ přepisuje stratégova slova server Business Insider. „Souběžně s tím se rozjela rally dluhopisových trhů, která dostala index „Baa“, který vytváří ratingová agentura Moody‘s, na úrovně, jichž nebylo dosaženo od roku 1956.“

Index „Baa“ agreguje výnosy všech bondů, kterým agentura udělila rating Baa, jenž je v podstatě „prostředním“ hodnocením v rámci celé škály známek. Aktuálně se sledovaný benchmark propadl na 4,2 %.

Pro srovnání, index „Aaa“ agentury Moody‘s dosahuje 3,5 %, což je rovněž nejníže od roku 1956. High Yield Bond index od Bank of America pak vykazuje 6,93 %.

„Ve spojitosti s makroekonomickými fundamenty a volatilitou nedávných týdnů se zdá, že brexit byl a bude pouze regionálním šokem,“ míní Karoui. „Investoři tak proto i dál budou lační po výnosech, což se nutně projeví na trhu korporátních dluhopisů. Aktuální rekordy tudíž nemusí být poslední.“

 

Newsletter