Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Jak se vydělává na bolesti druhých?

Světové akciové trhy se propadají již několikátý dne v kuse. Asijské, americké i evropské akcie zažívají jeden s nejhorších začátků nového a s nimi trpí i samotní investoři. Toto utrpení se však netýká všech. Existuje skupina obchodníků, kteří se z masivního výplachu radují, protože jim do kapes přináší čím dál tím více peněz. O koho jde? Jde o investory spekulující se pokles akcií, tzv. short sellery.

Tento typ investora si obvykle vypůjčí konkrétní cenný papír, aby ho následně prodal. Po určité době však musí ten samý instrument vrátit svému „věřiteli“, tudíž ho jednoduše nakoupí za aktuální tržní cenu. Short seller realizuje zisk tehdy, když daný titul nakoupí levněji, než ho předtím prodal. De facto tak dochází k tomu, že short selleři profitují tehdy, když ostatní, především ti, kteří spekulují naopak na růst ceny akcií, prodělávají.

Nejvýdělečnějším dobou pro tento typ investora byl rok 2008. Po pádu investiční banky Lehman Brothers se rozjela spirála světových propadů, která ve finále vyústila v jednu z největších finančních krizí v lidské historii. Čas ovšem plyne dál a staré „rekordy“ jsou nahrazovány novými. Dle studie datové společnosti Markit už neplatí fakt, že pro short sellery byl nejlepší rok 2008. Aktuálně nejlepší byl v relativním srovnání ten loňský, tedy rok 2015.

V roce 2008 vše začalo realitní bublinou, jejíž splasknutí se prostřednictvím derivátového kanálu projevilo ve finančním sektoru. Aktuálně je rozbuškou Čína, konec období nulových amerických sazeb, zpomalení světové ekonomiky a celkový propad komoditních trhů. To vše jsou dle studie společnosti Markit hlavní důvody proč se aktivita short sellerů dostala v závěru minulého roku na svůj vrchol, ze kterého se vzhledem k aktuálnímu vývoji jen tak nedostane.

„Za posledních pět až šest let byl výprodej ideální příležitostí k nákupu, který se posléze vyplatil obzvláště těm odvážným,“ řekl pro agenturu Bloomberg Michael Shaoul, šéf společnosti Marketfield Asset Management. „V aktuální fázi cyklu je však potřeba slabosti trhů využít k okamžitému profitu. Jakmile jeden sektor padá, nelze očekávat, že se z toho ještě vylíže,“ dodal.

Průzkum společnosti Markit ukázal, že deset „nejnenáviděnějších“ amerických akcií, tedy ty, které jsou pro short selling nejdražší, v roce 2015 zaostávalu za vývojem trhu o rekordních 26 %. Pro srovnání, v roce 2008 tomu bylo 19 %. Letos má ta samá skupina nakročena na nový rekord, tedy na nejhorší, z hlediska perspektivy short sellerů nejlepší, měsíc vůbec. Jen za první dva týdny tyto tituly zaostávají za trhem o 6,7 %.

Situaci umocňuje i fakt, že rozdíl mezi akciemi „vítězů“ a „poražených“ je největší od 90. let minulého století. Nejvíce k tomu přispěl propad komoditních trhů, který udělal z akcií energetických společností jasnou sázku na pokles. Stejně tak hraje roli i bezprecedentní éra snadného přístupu k půjčkám, které však v budoucnu mohou stáhnout dolů především ty nejzadluženější firmy. Žhavými favority na short jsou tak dle Markitu akcie firem, jako je Chesapeake Energy, Peabody Energy či Sears Holdings, které lze nalézt i v seznamu nejshortovanějších amerických akcií (viz graf).

Ve srovnání s rokem 2008, kdy hlavní akciový index S&P500 spadl o 38 %, byl loňský rok více roztříštěný. I přesto, že sledovaný benchmark klesl podle agentury Bloomberg za 2015 pouze o 0,7 %, průměrný propad deseti nejhorších akcií byl 64 %. Naopak deset nejvýkonnějších titulů, kam spadá například Amazon či Netflix, si k dobru připsalo více jak 70 %.

Faktem je, že short selleři nepatří mezi profi investory mezi ty nejoblíbenější. Velké hvězdy se rodí tak, že vydělávají na tom, když trhy rostou. Naopak ty nejnenáviděnější obchodníci vznikají v době, když vydělávají, zatímco ony investiční hvězdy prodělávají. Ze známých jmen nejúspěšnějších short sellerů je možné jmenovat „hvězdy“ poslední finanční krize, jako je Steve Eisman, Michael Burry či Greg Lippmann.

Newsletter