ČNB má navrch. Postaví se dolar zpět na nohy?

Nálada na měnovém trhu se tento týden nesla ve znamení debaty o tom, zda americká centrální banka Fed provede první změnu sazeb směrem nahoru po více než devíti letech. Na trhu se tak držela spíše vyčkávací taktika a k velkým pohybům do oznámení výsledků jednání amerického Fedu prakticky nedošlo. Eurodolar se držel v úrovních minulých dnů na hladině 1,1300 EURUSD a osciloval mírně kolem této úrovně.

K pohybu konečně došlo poté, co guvernérka Fedu Janet Yellen zklamala ty, kteří zvýšení sazeb očekávali. Americká centrální banka dolaru vzala půdu pod nohama a její nulová akce dolar oslabila. Ten se skokově posunul k hladině 1,1400 EURUSD a testuje opět svá minima od konce srpna. Sázky na trhu na pohyb sazeb nebyly veliké a většina trhu se přikláněla k tomu, co nastalo. I přesto je vidět, že trh si hledá jakýkoliv důvod k pohybu a zasedání centrálních bank je přesně to, na co rád hraje. Obava Fedu o stav světové ekonomiky, respektive neochota zvýšit sazby se ale v konečném důsledku může obrátit jako pozitivum pro dolar. Ten tak může umazat prvotní ztráty a vrátit se na hladinu, kterou držel před oznámením výsledku jednání Fedu.

Fed nezvýšil sazby. Euro letí nad 1,1400 k dolaru

Česká koruna kolísala o něco více než v minulých týdnech a během týdne se její volatilita zvýšila. Slova budoucího guvernéra Rusnoka a jeho vstřícný pohled na negativní sazby koruně mírně ubraly vítr z plachet. Snahy o prolomení závazku 27,00 se tak umírnily a je vidět, že trh si pomalu zvykl na to, že ČNB v tuto chvíli stále tahá za delší konec.

Rusnok: Koruna má zůstat nad 27 za euro, než bude 2% inflace

Koruna se během týdne několikrát svezla na prodejní vlně směrem k 27,10 EURCZK, a i přes to, že pokaždé se zde tento slabý moment vyčerpal, držela si česká měna slabší charakter až do závěru týdne. Vliv rozhodnutí Fedu na kurz koruny proti euru neměl vliv a klasicky se odrazil v pohybu koruny proti dolaru. Zde slabý dolar pomáhá a koruna se tak ocitla na maximech z konce měsíce srpna pod 24 korunami za dolar na 23,75 USDCZK. Zda se tento pohyb zde vyčerpá, nebo bude pokračovat, ukáže příští týden.

Pád cen v průmyslu zrychluje. Možnost zásahu ČNB se zvyšuje

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve čtvrtek přinese statistický úřad data podnikatelské, spotřebitelské a souhrnné důvěry za září. Ve čtvrtek přinese ČNB na jednání bankovní rady svou situační zprávu.

Německo

V Německu bude v pondělí zveřejněn index cen výrobců za srpen a Bundesbank zveřejní svou měsíční zprávu. Ve středu bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě, ve službách a také souhrnný indikátor za září.

Ve čtvrtek agentura Gfk zveřejní data spotřebitelské důvěry na říjen. V pátek bude zveřejněn index dovozních cen za srpen.

Eurozóna

V úterý bude zveřejněna spotřebitelská důvěra v eurozóně na září. Ve středu bude mít prezident ECB Mario Draghi proslov o současné politice ECB. Také ve středu bude, podobně jako v Německu, zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě, ve službách a také souhrnný indikátor za září. V pátek budou zveřejněny údaje změny M3 za srpen a také údaje osobních půjček za srpen.

Spojené státy americké

V pondělí v USA budou zveřejněny údaje prodejů domů za srpen, trh očekává meziměsíční pokles o 1,6 %. V úterý bude zveřejněn cenový index bydlení za červenec, trh očekává meziměsíční růst o 0,4 %. Ve středu bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě na září, trh očekává nárůst indexu na 53,5.

Ve čtvrtek budou zveřejněna data nových domovních prodejů za srpen. Rovněž budou zveřejněny údaje objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za srpen, trh očekává meziměsíční pokles o 2,2 %. V pátek bude zveřejněn růst amerického HDP za druhý kvartál. Trh očekává potvrzení srpnového odhadu na úrovni medziročného růstu 3,7 %. Následně bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách na září.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter