Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Týden dolarového zvratu aneb když úřaduje Fed, Čína i data

První týden v roce 2017 se nesl ve znamení dolarového zvratu. Nejprve přišlo jeho posílení na 14leté maximum vůči euru, které však bylo vzápětí vystřídáno poklesem až k 1,06 za euro. Mezi hlavní rozbušky vývoje patřila Čína, svou trochou ale přispěl i Fed.

Dolar se tak nejprve dostal až k 1,034 EURUSD, aby se poté vyšplhal těsně pod 1,06 za euro. Na poslední chvíli ho ovšem zachránila páteční data (revize listopadových non-farm payrolls a průměrné hodinové mzdy), která ho dostala k 1,056 EURUSD.

Oslabování americké měny nezachránil ani zápis z posledního zasedání americké centrální banky, během kterého došlo na zvýšení sazeb o 25 bazických bodů do pásma 0,5 až 0,75 %. Dokument ukázal, že rozhodování členů měnového výboru bylo ovlivněno výsledkem prezidentských voleb.

Fed se bojí přehřátí ekonomiky. Proč? Kvůli fiskálu, resp. Trumpovi

Byť nebylo Trumpovo jméno vysloveno explicitně, tzv. Fed Minutes obsahovaly pasáž o „značné nejistotě“ ohledně budoucí podobě fiskální politiky, se kterou je blonďatý magnát spojován. Stejně tak bylo uvedeno, že urychlené tempo vládních výdajů zvyšuje pravděpodobnost „poněkud intenzivnějšího utahováni měnové politiky, než je očekáváno.“

Druhým fundamentem byla čínská centrální banka. Ta rozhodla o zvýšení čínských depozitních sazeb přes noc (tzv. overnight) až na 80 %, což vyvolalo rally tamní měny obchodované na zahraničních trzích, která na dolaru rozpoutala výprodej přesahující i do dalších párů.

Čína v akci. Rally jüanu stáhla dolar, ten oslabil i proti euru

Garnitura ekonomiky rudého draka tento krok provedla jakožto opatření, které by mělo zabránit dalšímu odlivu kapitálu mimo zemi, a tedy dalšímu oslabování čínské měny.

Pravdou je, že dnes již jüanu včerejší síla nevydržela. Oproti dolaru oslabil až na 6,92 USDCNY.

Dolarkoruna vývoj eurodolaru kopírovala. Česká měna tak vůči té americké nejprve oslabila až na hodnoty z roku 2004, aby poté opět oslabila na 25,57 USDCZK.

Jediná eurokoruna se držela bez výraznějších změn, což stále odpovídá spodní hranici intervenčního pásma 27,02 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Z domácích dat jsme se nejprve dočkali indexu PMI průmyslu, který v prosinci skončil na 53,8 bodech. Následovala páteční smršť dat, kde jsme se dočkali výsledku průmyslu. Ten za listopad příjemně překvapil, což odpovídá meziročnímu růstu o velikosti 7 %.

Jako další pak reportovala ČNB, a to konkrétně objem intervencí za předminulý měsíc. Ukázalo se, že banka v listopadu použila k udržení koruny nad 27,00 za euro „pouhých“ 14 miliard korun ve srovnání s říjnovými 107 miliardami.

Co se dělo v Evropě?

V rámci starého kontinentu byl klíčový odhad harmonizované inflace za prosince. Výsledek ukázal 1,1 % oproti předchozím 0,6 %.

Co se dělo v USA?

Vyjma zmiňovaného Fedu z USA přišel například index ISM sektoru průmyslu, který skončil na 54,7 bodech při predikci na 53,6. Ten samý indikátor ovšem segmentu služeb pak reportoval rovněž lepší výsledek, a to 57,2 bodu.

Výčet uzavírá tvorba nových pracovních míst vyjma zemědělství, která v prosinci dosáhla 156 tisíc. Co však překvapilo, byla revize listopadových čísel, která přinesla zvýšení na 204 tisíc. Dobrý výsledek ukázal i meziroční růst průměrných hodinových mezd, který skončil na 2,9 %.

Poslední dvě zmiňované statistiky tak pomohly dolaru k alespoň částečnému umazání předchozích ztrát.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí vychází míra nezaměstnanosti podle MPSV, zde Roklen očekává hodnotu 5,1 procent. Dále vychází i míra nezaměstnanosti a ekonomické aktivity podle metodiky ČSÚ. Statistický úřad v pondělí dále vydává data o deficitu a dluzích vládních institucí za třetí čtvrtletí minulého roku. V úterý očekáváme hodnotu prosincové inflace a následně komentář ČNB ke zveřejněným datům. Roklen model odhaduje inflaci na hodnotě 1,8 procent. Ve středu pak bude zveřejněna hodnota maloobchodu za listopad a bilance ČNB. Ve čtvrtek jedná bankovní rada. V pátek ČNB publikuje měnovou bázi ke konci minulému roku a statistiku investičních fondů ke konci listopadu.

Eurozóna

V pondělí očekáváme data o německém mezinárodním obchodu a míru nezaměstnanosti v Eurozóně. Ve čtvrtek vyjde průmyslová produkce v zemích Eurozóny.

Spojené státy americké

V pondělí vychází index podmínek na trhu práce. Dále v pondělí očekáváme data o půjčkách domácností. Ve čtvrtek vyjdou data o nových žádostech o dávky v nezaměstnanosti a v pátek maloobchod.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter