ČNB brání kurz „zuby nehty“. Zvedne Fed sazby?

Koruna započala týden u 27,02 EURCZK, ale postupně ze svých silných pozic ustupovala až k týdenním maximům kolem 27,08 koruny za euro. Na začátku dostala impuls v podobě smíšených dat z průmyslu a stavebnictví, přičemž následná statistika devizových obchodů ČNB za červenec nebyla pro korunu potěšující. Vyšlo najevo, že centrální banka utratila 28 miliard korun na obranu svého kurzového závazku, a to jej začala bránit poprvé až 17.7. Celkově to ukazuje na velkou ochotu a připravenost ze strany ČNB svůj závazek držet.

Český průmysl zpomalil růst, ubylo domácích zakázek

Stavebnictví roste „jako z vody“. Ale jenom díky vládě

Klíčový údaj o inflaci ukázal na slábnoucí tempo růstu spotřebitelských cen, které navíc značně zaostávalo za prognózou ČNB. I po komentářích guvernéra Miroslava Singera o trvající nutnosti českou ekonomiku podporovat a jeho potvrzení plánu neopouštět režim intervencí dříve než ve druhé polovině roku 2016 se koruna odsunula ke slabším hodnotám. Poté ještě přišel komentář člena bankovní rady (a pravděpodobného budoucího guvernéra ČNB) Jiřího Rusnoka, že centrální banka má dost síly na další obranu závazku, což lze považovat za formu slovní intervence proti koruně. Celkově vzato, koruna nemá v tuto chvíli moc důvodů pro další testování hranice 27,00 a věříme spíše v její posun do slabších hodnot k 27,10.

Singer: O inflačním cílování a Číně v Jackson Hole

Inflace se opět vzdaluje cíli ČNB. Hlavně kvůli Číně a levné ropě

Obchodování na eurodolaru bylo nejvíce pod taktovkou očekávání a odhadování, zda Fed příští týden poprvé po 9 letech zvedne sazby. Veškerá makro data měla dopad na kurz zprostředkovaně právě přes očekávání růstu či ponechání sazeb. Dolaru tedy moc nepomohla špatná data z čínského zahraničního obchodu a ani revize evropského HDP za druhou čtvrtinu roku (na 0,4 % m/m). Navíc informace o poklesu dovozních cen za srpen o 1,6 %, vlivem silného dolaru a nízkých cen komodit, vyvolává otázku, jak to vlastně bude reálně s americkou inflací. Tato čísla zároveň jistě rozhodnutí Fedu nijak neulehčují.

Rozehrává se na koruně scénář útoku na švýcarský frank?

V tuto chvíli výrazně klesají sázky na to, že Fed zvedne sazby již v příštím týdnu. Spíše se očekává až prosinec, popřípadě i pozdější termín. Dolar se tedy dostal pod tlak a během týdne oslabil z 1,1150 až na svá týdenní minima 1,1310 EURUSD. Očekáváme, že v příštím týdnu nervozita vystoupá na maxima a obchodování by mohlo být značně volatilní.

Čtyři důvody, pro které Fed sazby v září nezvýší

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí bude zveřejněn běžný účet platební bilance za červenec. Dále v pondělí zveřejní ČNB svou měnovou bázi za srpen.

Ve středu přinese statistický úřad index cen výrobců za srpen. Roklen předpovídá pokles cen průmyslových výrobců meziměsíčně o 0,6 %, meziročně o 3,5 %. Podobně ve středu přinese ČSÚ indexy cen vývozu a dovozu za červenec. Ve středu proběhne i pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

V pátek bude zveřejněn zahraniční dluh ČR za druhý kvartál tohoto roku.

Německo

V úterý bude zveřejněn průzkum ZEW ekonomického sentimentu a aktuální ekonomické situace za září.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněna průmyslová produkce za červenec. V úterý bude zveřejněn průzkum ZEW ekonomického sentimentu za září. V úterý bude také zveřejněna obchodní bilance za červenec.

Ve středu bude neměnové setkání rady ECB. Bude také zveřejněna míra inflace za srpen. Ve čtvrtek vyjde pravidelný Ekonomický bulletin.

V pátek bude zveřejněn běžný účet platební bilance za červenec.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny data maloobchodních prodejů za srpen. Trh očekává meziměsíční růst o 0,4 %, bez započtení automobilů je očekávaný růst o 0,3%. Také bude zveřejněna průmyslová produkce a využití průmyslových kapacit za srpen. Trh očekává meziměsíční pokles průmyslové produkce o 0,2 % a využití kapacit na 77,7 %. Nakonec v úterý budou zveřejněny obchodní zásoby za červenec, které by podle trhu měly meziměsíčně vzrůst o 0,2 %.

Ve středu bude zveřejněna míra inflace za srpen. Trh očekává žádnou meziměsíční změnu a meziroční růst o 0,2 %. Ve středu bude zveřejněn i index bydlení na září, trh očekává stejnou hodnotu indexu jako v srpnu, tedy 61 bodů. Státní pokladna zveřejní ve středu svůj mezinárodní kapitál za červenec.

Ve čtvrtek přijde dlouho očekávané setkání bankovní rady Fed-u o úrokových sazbách, s následnou tiskovou konferencí. Očekáváme zachování klíčové sazby na stávající úrovni. Také budou vydány hospodářské prognózy Fed-u. Ve čtvrtek také vyjdou údaje o stavebních povoleních za srpen a prvotní data nezaměstnanosti za září. Nakonec ve čtvrtek vyjde průzkum výrobců za srpen.

V pátek bude zveřejněn předstihový indikátor asociací CB za srpen, očekává se meziměsíční růst o 0,3 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter