Švédská nová doba: Startup implantuje zaměstnancům čipy

Celkem 150 zaměstnanců švédské startupové firmy Epicenter má ve svém těle čip. Používají ho v zaměstnání na přístupy a platby. Zní to jako utopie, ale těžce oblíbená. Stále více pracovníků si nechává toto zařízení implantovat.

Vkládání čipů o velikosti rýžového zrna se stalo ve švédském startupovém hubu už téměř rutinou. Firma každý měsíc pořádá společenské události, kde se mohou zájemci nechat očipovat. Kompetentní pracovník pak jen vezme injekční stříkačku, čip a během okamžiku jej umístí zaměstnanci do oblasti mezi palcem a ukazováčkem.

Technologická vymoženost slouží zaměstnancům jako přístup k mnohým zařízením, jako jsou elektronicky otvírané dveře, tiskárna nebo nákup svačiny z místní kantýny. To vše jen nepatrným mávnutím ruky.

 

„Největší výhodou je komfort. Čip v podstatě nahrazuje mnoho věcí, které s sebou musíte jinak nosit. Jde minimálně o různé karty či klíče,“ uvedl ředitel Epicenter Patrick Mesterton.

Technologie ovšem úplně nová není. Stejný systém se využívá v elektronických obojcích pro domácí mazlíčky nebo při stopování zásilek logistických firem. Epicenter je jen jednou z firem, která tento systém začíná rozšiřovat i na lidech. Implantáty využívají technologie NFC, tedy té stejné, jako je tomu u bezkontaktních platebních karet nebo mobilních telefonů. Informace se mezi dvěma zařízeními přenášejí pomocí elektromagnetických vln.

Intel chystá velké věci. Už spolupracuje s BMW. Na čem?

Technologie je biologicky naprosto bezpečná, ovšem vynořují se otázky ohledně bezpečnosti a soukromí. Přístroj totiž zaznamenává údaje, kam uživatel jde a co si například koupí. Na rozdíl od platební karty či telefonu však není možné mikročip jen tak odložit.

„Ano, vkládání věcí do těla je velký krok. I pro mě to bylo z počátku těžké. Na druhou stranu, lidé si už léta nechávají implantovat věci jako kardiostimulátory, což je mnohem vážnější zásah než malý čip v ruce,“ uvedl Mesterton.

Data v čipu nejsou v současnosti až tak citlivá. Obavy by mohly nastat tehdy, kdy se objeví více sofistikované modely.

Od lokomotivy po iPhone. Jak se změnil průmysl od roku 1900?

„Data získaná z čipu jsou daleko sofistikovanější než ty ze smartphonů. V budoucnu by bylo možné zjistit údaje o zdraví, délce práce, jestli chodíte často na toaletu a podobně,“ uvedl mikrobiolog Ben Libberton.

Epicenter začalo s implantováním už v lednu 2015 a už teď se může drobnou vymožeností pyšnit 150 zaměstnanců firmy. Podobný projekt existuje i v Belgii. Po celém světě si pak nechává implantovat čip mnoho především technologických nadšenců.

Jak to stíhá? Nová firma Elona Muska spojí mozek s počítačem

Newsletter