Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Bublající Wall Street? Pozor na tyto výroky

Historii amerických akciových burz – a nejen jejich – lze docela dobře popsat jako sérii nafukování bublin a následných krachů a prudkých poklesů. To, že se v rámci onoho burzovního cyklu nacházíme ve fázi pokročilého nafukování, naznačuje řada ukazatelů. Například Shillerovo P/E se v současnosti pohybuje téměř na dvojnásobku svých průměrných historických hodnot, což nevěstí nic dobrého. Přehnaný optimismus investorů lze však tak nějak vycítit i ze „vzduchu“.

Čísla jsou jedna věc, ovšem to, že se býčí nálada trhu vymyká kontrole, můžete vysledovat i jinak než jen z tvrdých dat. Jak upozorňuje sever A Wealth of Common Sense, před obří bublinou by měli investory varovat také některé zvláštní výroky, které lze (nejen) na Wall Street slýchat v dobách, kdy se zdá, že lépe už být nemůže – tedy těsně před krachem. V rozhlasové show Meba Fabera je nedávno identifikoval americký finanční teoretik William Bernstein.  A jaká jsou tedy ona „měkká“ varovná znamení?

Co zmítá Wall Street? Za nestabilitu trhů může testosteron

Kolik máš akcií, tolikrát si člověkem

O akciích se horlivě diskutuje nejen na Wall Street, ale stávají se stále vděčnějším tématem také na „Main Street“. Spoření je out a investování je in. Nakupovat akcie doporučují nejen zkušení makléři, ale i drobní investoři a zcela obyčejní lidé. Svézt se na býčí vlně, která určitě ještě nějakou chvíli vydrží, je přece neodolatelná příležitost k rychlému výdělku, nebo ne?

Pracují jen blázni

Kdo každý den brzy ráno vstává a vydělává si poctivou prací, třeba jako dělník, řemeslník či prodavač, a to v době, kdy je možné dosáhnout velkých výdělků bez práce (nákupem akcií samozřejmě), musí přece být úplný blázen. Výjimky platí pro burzovní a hypoteční makléře, kteří se stávají vzorem pro budování úspěšné kariéry. Jak lidé začnou dávat výpověď kvůli tomu, aby mohli celý den obchodovat, začíná být opravdu zle.

Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

Skepticismus se nenosí

Varovat před nadhodnocením trhu či dokonce před jeho blížícím se krachem je bráno takřka jako rouhání. Stačí troška pesimismu – jakkoli oprávněného a podloženého čísly – a hned jste prohlášeni za velkého škarohlída.

Nejen indexy, ale i predikce rostou do nebes

Co se týče prognózování budoucího vývoje akciových trhů, čím lepší predikce, tím větší s ní analytik sklidí úspěch. William Bernstein vzpomíná, že v roce 1999 – tedy krátce před vrcholem dot-com bubliny – byla nejprodávanější investiční knihou publikace Dow 36,000: The New Strategy for Profiting from the Coming Rise in the Stock Market, která americkému akciovému indexu Dow Jones Industrial Average předpovídala v blízké budoucnosti více než trojnásobný nárůst hodnoty. Netřeba připomínat, že skutečnost byla následně o mnoho střízlivější, byť stále dosti děsivá.

Newsletter