USA omezily kvůli podvodům peníze organizacím pomáhajícím Syřanům

Americká vláda zkrátila finance některým nevládním agenturám, které pracují v Sýrii. Důvodem je přeplácení tureckých dodavatelů základních potřeb, které agentury distribuovaly mezi oběti konfliktu. Americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) v prohlášení oznámila, že pozastavuje financování 14 organizací a jednotlivců zapojených do programu pomoci.

Materiál, z něhož citovala agentura AFP, se zmiňuje o „síti obchodníků zaměstnávaných nevládními organizacemi a o dalších, kteří manipulovali se zakázkami a poskytovali neoprávněné platby a úplatky za dodávky humanitární pomoci do Sýrie“.

USAID nikoho nejmenovala, avšak AFP získala od zdrojů zabývajících se humanitární pomocí informaci, že mezi zasaženými bude nevládní americká organizace International Medical Corps (IMC), irská organizace GOAL a Mezinárodní záchranný výbor, v jehož čele stojí bývalý britský ministr zahraničí David Miliband.

Všechna obvinění se týkají nákupu materiálu v Turecku. Spojené státy tvrdí, že turecké firmy při stanovování cen systematicky podváděly. Tyto soukromé instituce fakturovaly nevládním organizacím přemrštěné ceny za velmi nekvalitní zboží a získané přeplatky si ponechávaly. Šlo převážně o pokrývky a další zboží základní potřeby určené Syřanům postiženým boji.

Agentura USAID viní nevládní organizace, že nákupu nevěnovaly náležitou pozornost a že někteří jejich pracovníci jsou do aféry osobně zapojeni. Organizace IMC oznámila, že kvůli tomu několik lidí už propustila.

Spojené státy loni poskytly nevládním organizacím působícím v Sýrii jako dar 375 milionů dolarů (8,9 miliard Kč). USAID neuvedla, jak velkou část pomoci omezí, ale podle zdrojů tiskové agentury AFP možná půjde o desítky milionů dolarů.

K největším poskytovatelům pomoci patřila organizace IMC, která dodávala zdravotní potřeby lidem v Sýrii i uprchlíkům v okolních zemích. V minulých pěti letech tuto pomoc využilo na šest milionů lidí ve 430 střediscích podporovaných touto agenturou. V Sýrii má IMC až 2000 zaměstnanců a třetina z nich bude muset být kvůli omezení financí propuštěna. Organizace IMC už zahájila vlastní vyšetřování aféry.

Mluvčí jedné ze syrských nevládních organizací AFP sdělil, že jeho agentura už od ledna není schopna kvůli chybějícím americkým penězům nakupovat léky a další potřeby. OSN žádá pro letošek na pomoc Sýrii sedm miliard dolarů.

Newsletter