Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Hospodářský cyklus: Dozrává, nebo končí?

Japonsko je nejlepší zemí, co se hodnocení investičního sentimentu týče, Evropa vykazuje pomalejší, ale stabilnější pokrok, zatímco znepokojivá situace na rozvíjejících se trzích, zejména mezi zeměmi závislými na komoditách, nutí postupovat investory velmi obezřetně 

Podle výsledků průzkumu analytiků společnosti Fidelity International fundamenty evropských a amerických firem, tedy klíčové podnikové ukazatele zaměřené na hodnotu pro akcionáře a návratnost kapitálu, budou i nadále srovnatelné s loňským rokem – možná poněkud lepší v Evropě a mírně horší v USA. Dobrý investiční sentiment v Japonsku pozitivně ovlivnilo zotavování tamních firem. Zpomalení Číny bude mít nulový nebo mírně pozitivní vliv na strategické investiční plány firem.

Japonsko je nejlepší z regionu

Podle průzkumu je v rámci regionálních trendů opětovně nejlepší Japonsko. Jeho pozitivní hodnocení sentimentu dosáhlo hodnoty 6,3. Přestože loňské hodnocení bylo vyšší (7,1), je stávající skóre vzhledem k rostoucí opatrnosti v jiných regionech vynikající. „V Japonsku se díky třetímu pilíři strukturální reformy, tzv. abenomiky, pomalu, avšak vytrvale zlepšuje správa a řízení společností (corporate governance). Toto vede k očekávanému zlepšení u klíčových podnikových ukazatelů zaměřených na hodnotu pro akcionáře a návratnost kapitálu,“ vysvětluje Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.

USA a Evropa

V názorech na Evropu a USA jsou analytici společnosti poněkud opatrnější a předpokládají, že fundamenty evropských a amerických společností budou srovnatelné se stavem v loňském roce. To je důležité zjištění, které vypovídá o tom, že hospodářský cyklus v obou těchto regionech sice dozrává, ale zatím se nechýlí ke konci.

Znepokojivé rozvíjejících se trhy

„Větší znepokojení oproti tomu vyvolává situace na rozvíjejících se trzích, a investoři tak musejí postupovat opatrně. Nejvíce jsou zasaženy ekonomiky závislé na komoditách, přičemž tyto ekonomiky se shlukují primárně na Středním východě, v Africe a v Latinské Americe,“ komentuje Lessing. Tento vývoj naznačovaly již loňské výsledky tohoto průzkumu, které rovněž upozorňovaly na zhoršující se fundamenty firem v tomto regionu. Přesto se však nelze opřít o mnoho signálů, že daný trend již dosáhl nejnižšího bodu. Celkové hodnocení sentimentu ve výši 2,7 poukazuje na to, že podle očekávání drtivé většiny analytiků se bude situace dále zhoršovat.

Čína

Zatímco transformace Číny z investičně-exportní ekonomiky na spotřebitelsky zaměřenou růstovou ekonomiku vede ke vzniku řady zajímavých příležitostí, podle Fidelity Int. čeká Čínu nelehká cesta a celková dynamika růstu nevyhnutelně zpomalí – byť půjde o propad z velmi vysokých hodnot. Tomu nasvědčuje i horší hodnocení sentimentu: z loňské hodnoty 4,4 klesla na hodnotu 4,1. Na jedné straně se domácí korporátní klima Číny zhoršuje a 71 % analytiků uvádí nižší důvěru managementu v investice do firmy v letošním roce. „Náš výzkum ovšem také poukázal na další skutečnost – 36 % analytiků z celého světa předpovídá, že se zpomalení Číny v praxi nijak neprojeví nebo že bude mít na strategické investiční plány firem mírně pozitivní dopad. Z výzkumu dále vyplývá, že evropští analytici (48 %) spíše předvídají nulový dopad zpomalení Číny na akciové tituly, které sledují,“ uzavírá komentář k výsledkům Lessing.

Výsledky hodnocení investičního sentimentu podle regionů nalezne v galerii článku.

 O výzkumu analytiků Fidelity International

Každoroční výzkum analytiků společnosti Fidelity International pokrývá všechny regiony a sektory. Jeho cílem je identifikovat změny v rámci korporátní sféry již v rané fázi a určit nové trendy a investiční příležitosti. Výzkum se opírá o zevrubnou obeznámenost analytiků s příslušnými sektory a čerpá z poznatků získaných v četných rozhovorech s odpovědnými pracovníky firem. Analytici absolvují každoročně ve společnostech průměrně 17 tisíc setkání. Názory v rámci výzkumu tak odrážejí pohledy tisíců generálních ředitelů a dalších vedoucích pracovníků ze společností z celého světa. Výzkum vychází z precizního investičního přístupu společnosti Fidelity a ukazuje, jak jsou poznatky jejích analytiků týkající se jednotlivých firem využívány v rámci různých tříd aktiv a regionů, a to na základě metody „zdola nahoru“. Výzkumné otázky se mimo jiné zaměřují na témata jako důvěra, plánované kapitálové výdaje, očekávaná návratnost kapitálu, kvalita rozvahy a očekávané dividendy.

Sentiment je hodnocen na škále 1–10, kde hodnoty nižší než 5 označují ochlazení sentimentu a hodnoty vyšší než 5 pak oteplení sentimentu.

Vysvětlení metodiky hodnocení investičního sentimentu

Celkové hodnocení sentimentu vychází ze souboru pěti klíčových ukazatelů, které zachycují celkový pohled analytiků na společnosti v rámci svých odvětví. Odpovědi jsou váženy na škále od 1 do 10 (kde hodnota 10 vyjadřuje nejlepší hodnocení) a agregovány na základě tržní kapitalizace daného sektoru. Výsledný ukazatel má sloužit jako srovnávací nástroj, nikoli jako absolutní hodnota (viz galerie).

 ​

Newsletter