Hodnota finančního majetku německých domácností loni stoupla


14:04 • 5. ledna 2017

Hodnota finančního majetku německých domácností loni vzrostla o téměř 230 miliard na více než 5,7 bilionu eur (154 bilionů Kč), tedy asi o čtyři procenta. Vyplývá to ze studie společnosti DZ Bank. Údaje zahrnují například hotovost, bankovní vklady či peníze vložené do investičních fondů a akcií.

K růstu hodnoty finančního majetku podle studie přispěly vyšší ceny akcií a přetrvávající spořivost Němců. „Domácnosti se mimořádně nízkými úroky zjevně nenechaly (od spoření) odradit,“ píše se ve studii.

Jiná studie, kterou vypracoval institut pro ekonomický a sociální výzkum WSI, dnes ukázala, že průměrná nominální mzda zhruba 19 milionů německých pracovníků s kolektivní smlouvou se v loňském roce zvýšila o 2,4 procenta. Po zohlednění inflace ale mzdy stouply pouze o 1,9 procenta, jejich reálný růst tak zpomalil z loňských 2,4 procenta.

To podle analytiků naznačuje, že rostoucí inflace by mohla mít negativní vliv na výdaje německých spotřebitelů v době, kdy je domácí poptávka hlavním motorem růstu německé ekonomiky, uvedla agentura Reuters. Prognóza německé vlády předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa za loňský rok vzrostl o 1,8 procenta, nejprudším tempem za pět let. Letos však vláda počítá se zpomalením růstu na 1,4 procenta.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.