Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Hon na milionáře. O co se bohatí nejvíce bojí?

Zatímco obyčejní smrtelníci se bojí o to, zda zaplatí nájem a uživí rodinu, boháči mají patrně úplně jiné starosti. Podle Iana Bremmera, zakladatele a prezidenta společnosti Eurasia Group, se nejbohatší lidé planety bojí zejména o své bezpečí.

Každoroční zpráva Wealth Report, kterou vydává poradenská společnost zaměřující se na obchodování s luxusními nemovitostmi Knight Frank, cituje ve svém letošním vydání Iana Bremmera, jak říká, že největších strach „UHNWI“ (ultra-high-net-worth-individiuals) – tedy těch, kteří mají ve svých aktivech 30 milionů dolarů nebo více – není ekonomického rázu.

„Jak se zvyšuje nerovnost, lidé jsou stále více frustrováni a rozčíleni a pozornost se obrací na ty, kteří oplývají velkým bohatstvím. Panama Papers nebyly o střední třídě, byl to útok namířený proti bohatým. Největší starostí „UHNWI“ tak dnes není strach o kapitál, ale o osobní bezpečnost,“ řekl Bremmer.

Kauza Panama Papers, která označuje únik obrovského množství dokumentů z panamské společnosti Mossack Fonseca, otřásla světem na jaře minulého roku. Navenek se dostaly důvěrné informace o více než dvou set tisících offshorových firmách, zejména pak o jejich vlastnické struktuře.

Dokumenty usvědčily řadu mocných a bohatých lidí z ukrývání peněz v daňových rájích. Byli mezi nimi jak manažeři velkých bank, tak vrcholní politici a jejich příbuzní z více než 40 zemí. Kdokoliv tak mohl vidět, jak ti, kteří svými rozhodnutími ovlivňují stav globální ekonomiky, a tím pádem život každého z nás, prostřednictvím důmyslné struktury firem, trustů, fondů a nadací ukrývají peníze a vyhýbají se placení daní.

V lednu tohoto roku pak charitativní organizace Oxfam zveřejnila zprávu o tom, že osm nejbohatších lidí na světě vlastní tolik majetku jako celá chudší polovina světové populace. Organizace nazvala tyto rozdíly v majetku jako „obscénní“ a vyzvala k zásahům proti daňovým únikům u nejbohatších lidí a okleštění nadměrných platů a bonusů, které dostávají manažeři velkých obchodních společností.

Bohatí se čím dál častěji dostávají do hledáčku podobně solidárně smýšlejících organizací, ale také jednotlivců, kteří nemají tak úplně čisté úmysly. Jak uvádí Bremmer, bohatí se stále více bojí o svou bezpečnost a také o bezpečnost svých rodin.

Jak upozorňuje Bremmer, bohatým hrozí zejména nebezpečí únosu, ať už jejich či jejich příbuzných. Například v Indii jsou děti super-bohatých vnímány jako trumfy ve vyjednávání o vysokém výkupném, a pokud únosci nedostanou zaplaceno, neštítí se dětem fyzicky ublížit. Ve Spojených státech a v ostatních vyspělých zemích zatím riziko únosu zdaleka není tak vysoké jako v Indii, avšak přesto ho nelze ignorovat.

Newsletter