Katalyzátor další krize? Opět bankovní sektor

Americké akciové trhy se nachází na svých rekordních úrovních. Tento fakt však vyvolává mezi některými analytiky a investory obavu z možné, postupně se nafukující akciové bubliny, která jen čeká na hlavní spouštěč vlastního splasknutí. Náhlý propad trhů by s sebou stáhl všechny. Od jednotlivých investorů, přes fondy až po ty největší americké banky.

Právě bankovní sektor v poslední době vykazuje chování, které by v případě pádu trhů a následného runu, neboli hromadného výběru prostředků z klientských účtů, mohlo značně umocnit problémy bank a tak přispět k vytvoření další finanční krize. Tímto potenciálním katalyzátorem potíží je silné spoléhání se na financování dlouhodobých investic a operací prostřednictvím krátkodobých zdrojů.

Na tuto hrozbu, která v podstatě představuje nesoulad likvidity jednotlivých operací, poukázal J.B. Cooke, Christoffer Koch a Anthony Murphy z dallaské pobočky Federálního rezervního systému. Ve své studii bankéři poukazují na fakt, že nesoulad likvidity bývá brzkou předzvěstí budoucích potíží. „Nesoulad v likviditě jednotlivých operací pomáhá předvídat potenciální selhání bankovního sektoru jeden až dva roky předem,“ přepisuje slova studie server Wall Street Journal.

Obdobná situace jako dnes byla pozorovatelná před poslední krizí. „Likviditní neshoda v rámci financování jednotlivých investic a operací významně vzrostla těsně před poslední krizí, a to především v případě velkých bank. To pak ve výsledku způsobilo eskalaci jejich problémů s likviditou,“ píší bankéři. V posledním čtvrtletí roku 2007 se ukázalo, že nesoulad likvidity bank se propadl do záporu až na úroveň -11,5 % (viz. tabulka). V podstatě to tak znamená, že objem krátkodobého financování nestačil pokrýt dlouhodobé závazky bank.

Model vytvořený dallaskou pobočkou Fedu ukazuje, že nárůst likviditní neshody v procesu financování jednotlivých operací o velikosti 5 procentních bodů zvyšuje pravděpodobnost selhání banky během příštích 12 měsíců zhruba o čtvrtinu procentního bodu. Z tohoto důvodu Fed donutil 30 největších bank navýšit své krátkodobé zdroje financování o více jak 100 miliard dolarů, aby tak navýšil disponibilní rezervy a zabránil eskalaci případných problémů. Jsou to totiž právě ty největší bankovní domy, které tento způsob financování využívají nejvíce (viz. graf).

Krize a práce na Wall Street aneb peníze versus jistota

Trader Turek: Do dvou let je tu krach větší než 2008

Miliardáři bijí na poplach. Krize se nezadržitelně blíží

Předzvěst další světové krize?

Newsletter