Brexit jako vězňovo dilema: Kam poputuje libra?

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že tamní vláda počítá s aktivací článku 50 Lisabonské smlouvy již do konce letošního března. Formální odchod Velké Británie z Evropské unie je tak zpečetěn. Co však naopak jasné není, je to, kam se po tom všem vydá britská libra. Stratégové z ING se proto snažili najít odpověď pomocí teorie her.

Názory na to, kam libra zamíří v příštích měsících, se napříč prognostiky divoce liší. Medvědí proroci očekávají, že by britská měna mohla spadnout až k hodnotě 1,05 dolaru za libru, optimističtější jedinci pak předpovídají naopak její posilování. Ačkoliv si nikdo nemůže být stoprocentně jistý tím, co se v budoucnu stane, už teď je jasné, že nadcházející jednání, která mají brexit učinit realitou, nenechají kurz libry klidným.

Pro ty, kteří však stále nemohou přestat dumat nad tím, jak to vlastně dopadne, vytvořili stratégové z ING FX jednoduchý diagram. Ten předpovídá budoucí vývoj libry v závislosti na tom, jak začnou jednání s EU. Pokud se obě strany budou snažit dosáhnout oboustranně výhodné dohody, pak bude libra posilovat. Ovšem pokud budou obě strany prosazovat především své zájmy, pak bude padat nejen libra, ale také euro.

A vzpomínáte si ještě na „vězňovo dilema“ z teorie her? Pokud Velká Británie i EU vsadí na svou dominantní strategii – chránit své vlastní zájmy, pak bude výsledkem matice nejhorší možné řešení pro obě strany. Především pro Velkou Británii věstí oboustranné nepřátelské započetí rozhovorů ohrožení politické stability v zemi a následný hluboký propad libry.

Nezbývá tak než věřit, že obě strany chvíli přestanou myslet jen na sebe a pokusí se najít nejvýhodnější řešení pro všechny – to je však v rozporu s předpovědí výsledku jednorázové hry, kde každý hraje sám za sebe. Uvědomí si Velká Británie a EU, že tímto vše zdaleka nekončí?

Newsletter