Co by pomohlo Evropě v boji s terorem?

Evropské zpravodajské služby a její donucovací orgány jsou příliš roztříštěné na to, aby zmařily teroristické hrozby, říká bývalý důstojník Amerického námořního zpravodajství Malcolm Nance.

Malcolm Nance, který nyní stojí v čele think tank Terrorism Asymmetrics Projekt, říká, že Evropa potřebuje koordinovanou bojovou jednotku schopnou fungovat pod zpravodajským řídícím přístupem. Jen tak bude schopna porazit takzvaný Islámský stát, který se přihlásil k odpovědnosti za smrtící bombové útoky v Bruselu. „Máte 28 národů, ale máte asi 500 malých policejních sil, žádná národní integrovaná jednotka pro boj s terorismem, jakou máme my ve Spojených státech. EU bude muset zaujmout celistvý přístup,“ poznamenal pro CNBC.

 

V belgickém Charleroi byl zastřelen člen bezpečnostní služby působící v belgických jaderných provozech. Vrah či vrahové…

Posted by Roklen24 on Saturday, 26 March 2016

 

Jednou z možností je také NATO, které by se podle něj mohlo ujmout vedení v tomto více koordinovaném přístupu. „Je to jediná zastřešující organizace, která má schopnost koordinace zpravodajských a pracovních sil,“ řekl. „Pokud něco neuděláme na úrovni zpravodajských služeb a na úrovni donucovacích orgánů, budou muset v ulicích zůstat vojáci,“ dodal Nance.

V podobném duchu se vyjádřil také Marc Ginsberg, bývalý velvyslanec USA v Maroku. Ten mimo jiné poznamenal, že Evropa musí lépe koordinovat své úsilí v boji proti terorismu a dodal, že nejen v rámci Belgie zpravodajské služby dostatečně nesdílejí informace.

Bývalý plukovník americké armády Jack Jacobs řekl, že Evropská unie bez hraničních kontrol představuje pro ISIS snadný cíl. „Znělo to skvělé z ekonomického hlediska,“ řekl CNBC. „Ze sociologického hlediska, z politického hlediska, z bezpečnostního hlediska, je to však velmi problematické.“ Druhá a třetí generace přistěhovalců v Belgii je silně nespokojená. Sociálně – ekonomické problémy v jejich komunitách přispěly k radikalizaci, dodal.

Newsletter