Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Další indicie z ČNB. Je růst úroků do konce roku hotová věc?

Je v pořádku, že se české hospodářství mírně přehřívá, protože to umožní plynulé zvyšování úrokových sazeb a návrat k normálu. Zvýšení sazeb do konce roku se jeví jako poměrně reálné. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) to řekl ředitel měnové sekce České národní banky Tomáš Holub. Zvýšení sazeb do konce roku by podle něj bylo výsledkem toho, že bankovní rada vidí riziko vyšší než prognózované inflace. 

Holub deníku řekl, že vystoupení z kurzového režimu zatím může ČNB označit za úspěšné. Po pěti měsících už to lze opatrně říci, exit doposud probíhal velmi klidně. „A nejen my, ale i většina lidí na trhu je tím příjemně překvapena. Neradi bychom to ale zakřikli. Stále platí, že pozice zahraničních investorů v české koruně jsou pravděpodobně dost masivní, a nedá se vyloučit, že působením nějakých neočekávaných vlivů nebo spouštěčů by ještě k výkyvům kurzu mohlo dojít. Úplně definitivní hodnocení proto bude možné až s odstupem roku až dvou let,“ řekl HN Holub.

Mora (ČNB): Prostor tu je, dalšího zvyšování sazeb bych se nebál

Je možné, že momentum, které po dlouhou dobu hnalo euro k lepším hodnotám, se začíná postupně vytrácet? Od začátku týdne evropská společná měna ztratila vůči dolaru více než procento. Slovy italského ministra financí Piera Carla Padoana, který se včera vyjádřil na adresu měnové politiky ECB, by silné euro mohlo před ukončením kvantitativního uvolňování zpomalit svoje tempo. Na druhou stranu, tento názor je z jeho strany pochopitelný, jelikož silné euro zpomaluje export Itálie, a v návaznosti na to i splácení státního dluhu.

Čtvrtek nepřinesl žádné významné fundamenty, které by mohly ovlivnit vývoj koruny a eura na devizovém trhu. Výjimkou bylo zasedání Bank of England. Ta ponechala úrokovou sazbu v počtu hlasů 7:2  na stejných úrovních (očekávalo se), zároveň ale naznačila, že by k jejímu zvýšení mohlo dojít už na listopadovém zasedání. Zároveň bylo uvedeno, že většina členů bankovní rady vidí prostor pro snížení monetárního stimulu, a to tehdy, když nedojde k výraznějšímu zhoršení ekonomických dat. Libra v návaznosti na to posílila v průměru o 1,3 %.

Euro se momentálně obchoduje na hodnotách 26,07 EURCZK a dnešní vývoji vidíme mezi hranicemi 26,02 až 26,13 EURCZK.

Americká měna navzdory včerejším datům nijak zvlášť neposílila. Jednalo se hlavně o inflaci, která v srpnu skončila na 1,7 % meziročně, tedy o tři procentní body pod inflačním cílem Fedu. Nové žádosti v nezaměstnanosti vykázaly také dobrá čísla, když oproti očekávaným 300 tisícům žádostí byl výsledek „jen“ 284 tisíc. I když tato data neměla výraznější dopad na devizový trh, může se jednat o faktor, který se projeví i během dneška, kdy budeme svědky absence klíčových dat z eurozóny.

Zde bude právě zajímavé sledovat, jak dopadnou výsledky maloobchodních tržeb a průmyslové produkce v USA. Momentálně se dolar obchoduje na úrovních 21,88 USDCZK a 1,1911 EURUSD. Dnešní vývoj vidíme v rozmezí 21,84 USDCZK až 21,92 USDCZK a 1,1900 až 1,1915 EURUSD.

Newsletter