Antiekologickou cenu Ropák roku obhájil ministr Jan Mládek

Antiekologickou cenu Ropák roku 2015 dostal stejně jako loni ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) Ropákem se stal kvůli tomu, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Prosadil také státní energetickou koncepci, jež stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní malý důraz na obnovitelné zdroje, řekl dnes na tiskové konferenci Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Cenu Zelená perla 2015 za antiekologický výrok získal prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý za komentář ke studii o jaderné elektrárně Dukovany.

Mládek získal Ropáka roku 2014 za snahu o prolomení limitů, což se mu posléze povedlo. Obhajobou, první za 24 ročníků ankety, si podle Patrika vysloužil titul „veleropák“. Díky Mládkově snaze padly limity, které odhlasovala vláda v roce 1991, aby se zastavila devastace přírody v severních Čechách. „Porušily se celospolečenské polistopadové dohody o dlouhodobé ochraně krajiny a přírody na Ústecku,“ řekl Patrik a poukázal na to, že těžba za limity ohrozí existenci dalších obcí.

Dlouhý uspěl s výrokem, kterým hodnotil studii o dopadech ukončení provozu dukovanské elektrárny, v němž popřel sám sebe. „Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný,“ prohlásil Dlouhý.

Newsletter