Celková meziroční inflace byla v prosinci o 0,7 p.b. nad prognózou ČNB


13:02 • 10. ledna 2017

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v prosinci 2016 meziročně o 2 %. Inflace se tak po čtyřech letech pohybu pod cílem ČNB vrátila v samém závěru loňského roku na její 2% cíl. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v prosinci 2016 meziročně zvýšily o 1,9 %, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub.

Celková meziroční inflace byla v prosinci o 0,7 procentního bodu nad prognózou ČNB. Prvním důvodem byl – podobně jako v listopadu – rychlejší než očekávaný růst cen potravin. Zhruba ve stejné míře se vedle toho na zmíněné odchylce od prognózy podílela i vyšší než očekávaná korigovaná inflace bez cen pohonných hmot, která se v prosinci znatelně zvýšila.

V tomto ukazateli jádrové inflace se již delší dobu pozitivně projevuje pokračující růst domácí ekonomiky a zvyšující se dynamika mezd. V prosinci se navíc přidaly cenové dopady zavedení elektronické evidence tržeb v odvětví stravování a ubytování, jejichž příspěvek do celkové inflace lze odhadnout na jednu až dvě desetiny procentního bodu. Malou odchylku od prognózy inflace v opačném směru zaznamenaly naproti tomu regulované ceny a v nepatrné míře i ceny pohonných hmot.

K dosažení 2% cíle došlo dříve oproti tomu, co prognóza ČNB očekávala. Rychlejší než prognózovaný nárůst inflace v závěru loňského roku lze nicméně považovat za důsledek jednorázových vlivů pramenících z tradičně kolísavého vývoje cen některých druhů potravin a ze zavedení elektronické evidence tržeb v odvětví stravovacích a ubytovacích služeb. Proinflační dopad uvedených vlivů do meziročního cenového růstu přitom ke konci letošního roku vyprchá.

V opačném směru bude navíc v letošním roce působit stávající prognózou neočekávané další snížení regulovaných cen zemního plynu pro domácnosti. Současně zůstává v platnosti vyznění stávající prognózy, pokud jde o fundamentální faktory inflace. Domácí náklady nadále znatelně porostou na celém horizontu prognózy vlivem zvyšujících se mezd i ceny kapitálu v podmínkách pokračujícího růstu ekonomické aktivity. Zároveň již rychle vyprchává protiinflační působení dovozních cen vyvolané poklesem cen průmyslových výrobců v eurozóně. Podle stávající prognózy ČNB – předpokládající používání kurzu jako nástroje měnové politiky do poloviny letošního roku – tak inflace na horizontu měnové politiky mírně přesáhne 2% cíl ČNB.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.