FinTech se ve velkém bankovnictví prosazuje

Velké finanční instituce se snaží upozadit rušivé technologické síly. Když se poprvé Silicon Valley zaměřilo na bankovní průmysl, bylo to během počáteční vlny elektronického obchodování na začátku roku 2000. Úmyslem bylo celý bankovní průmysl rozebrat a kompletně ho zničit. Do roku 2010 měl PayPal více než 100 milionů uživatelů a mnozí předpovídali konec zastaralého modelu bankovních finančních transakcí. Jenže…

Pak ale přišla změna, když si FinTech našel své místo na trhu prodáváním softwarů obrovským společnostem, které jim byly v některých případech šité na míru. Na summitu s názvem „FinTech: Od chatbotů k blockchainu – inovace pro nový svět“ ve skupinové diskuzi zaznělo, že se ještě uvidí, jestli velké banky i nadále udrží krok s neustálými změnami, které s sebou přináší nové technologie.

Nedávný průzkum společnosti FIS zjistil, že velké banky nedokážou splnit požadavky až 75 % svých klientů. Účastník diskuze William Mougayar, autor knihy Business blockchain: naděje, praxe a využití nové internetové technologie, poukázal na skutečnost, že se velké banky internetovým inovacím přizpůsobují velmi pomalu a neposkytují možnosti elektronického obchodování.

„Banky nebyly zrovna inovativní. Co víc nám poskytly od dob internetu?“ zeptal se Mougayar. „Poskytly online bankovnictví, v rámci kterého můžeme zkontrolovat zůstatek na účtu, můžeme nakupovat online, platit účty online, ale to zas tak inovativní není. Byly to právě společnosti, jako je PayPal, které se začaly objevovat na začátku tohoto tisíciletí a s chutí se pustily do platebního businessu.“

Světové banky milují chatboty. Kteří jsou ti nejznámější?

Mougayar ještě přidal, že banky nyní čelí další vlně technologického pokroku způsobené nárůstem blockchain databází, které umožňují lidem směnit peníze bez zprostředkovatele. Pokračoval s tím, že blockchain, jenž je základem pro kryptoměny, jako je bitcoin, má potenciál kompletně převrátit všechny ekonomické modely.

„Internet nám poskytl výměnu informací, ale to, co nám poskytne blockchain během následujících dekád, bude nová platforma pro výměnu hodnot,“ řekl Mougayar.

Gabriel Woo, viceprezident inovací v Royal Bank of Canada, k tématu řekl, že zaznamenal posun ve spolupráci FinTech startupů s velkými bankami. Podle něj jsou to dnes právě mladí technicky talentovaní lidé, kteří mění velké finanční společnosti.

„Mnozí z nich se nebudou chtít připojit k velké společnosti nebo bance, ale mají možnost inovovat v otevřeném tech ekosystému,“ řekl. „Právě to nám pomáhá a bankovní odvětví se tak mneustále posunuje dopředu.“

Makléři umírají, roboti ožívají

Všímáme si také toho, že se mění vkus společnosti. Ten se čím dál víc vzdaluje tradičním formám bankovnictví. Nedávná studie organizace Canadian Prepaid Providers s názvem „Jak dnes platí Kanaďané“ ukazuje, že více než třetina Kanaďanů již nemá zájem o tradiční banky, jelikož se objevují alternativní poskytovatelé finančních služeb, jejichž nástroje jsou levnější a praktičtější. Studie také dokázala, že 26 % respondentů preferuje provádět své finanční transakce přes aplikace a softwary jako Apple Pay.

Podle Natalie Cartwright, spoluzakladatelky společnosti Finn.ai, která poskytuje platformu pro virtuální asistenci finančního managementu, se právě mladá generace nejvíce odchyluje od tradičních finančních služeb.

„Jednou tu bude celá generace, která nebude mít naprosto žádný problém se spravováním svých účtů přes Facebook,“ řekla Cartwright. „A myslím si, že v dnešní době to velkou spoustu lidí děsí.“

Silicon Valley chtěla zlomit banky. Nyní s nimi spolupracuje

Newsletter