Strýček (Zonky): Půjčovat peníze jde bez velkých a nákladných institucí


12:13 • 11. srpna 2017

Tagy: Zonky, Sdílená ekonomika

Propojení technologií (FinTech) a základních principů sdílené ekonomiky, na kterých je Zonky založena (tzn. propojování lidí, kteří peníze mají s těmi, co by je chtěli), nám dává sílu stovek bank. Serveru Roklen24 to řekl šéf marketingu Zonky Jakub Strýček, který bude jedním z řečníků na FinTech Startup Summitu, jenž se koná již ve čtvrtek 17. srpna ve smíchovském technologicko-podnikatelském inkubátoru Node5

Jako jeden z řečníků vystoupíte na FinTech Startup Summitu, a to s tématem „Sdílená ekonomika jako alternativa bankovním půjčkám“? Můžete krátce shrnout, jak to dělá Zonky?

Na Zonky.cz věříme, že i taková věc jako je půjčování peněz se dá dělat jinak. Bez velkých a nákladných institucí. Chceme se zařadit mezi firmy, které mění pravidla hry na svém trhu. Propojení technologií (FinTech) a základních principů sdílené ekonomiky, na kterých je naše služba založena (tzn. propojování lidí, kteří peníze mají s těmi, co by je chtěli), nám dává sílu stovek bank. A jako značce nám to umožňuje tuto sílu propůjčit našim zákazníkům, aby novým chytrým způsobem získali tu nejlevnější půjčku na trhu.

Jakou roli dnes hrají technologie?

Rozvoj technologie směrem k jednoduchosti a možnosti velmi rychle propojit lidi s potřebami s těmi, kteří jim umí nabídnout řešení, nám spolu s lidským přístupem, umožňuje stejně jako jiným firmám v jiných segmentech postavených na bázi sdílené ekonomiky, vytvořit silnou a levnější alternativu k tak běžné věci jako je bankovní půjčka.

CEO Zonky Novák: Překročili jsme miliardu, na trhu chceme 10 %

Jaké jsou tedy podle Vás výhody Zonky oproti tradičním bankám?

Tím, že neneseme žádné enormní náklady na náš provoz, jsem schopni nabídnout stejnou službu mnohem levněji. To, co je u podobných projektů jako jsme my, ať už u nás nebo v zahraniční rozdílné je, pro koho je služba primárně určena a jakou úroveň vyhodnocování rizik pro své investory přináší.

Jak tedy přistupujete k vyhodnocování rizik?

My se u nás v Zonky soustředíme na maximální možnou úroveň vyhodnocování rizik u každé jednotlivé půjček, které u nás investoři na tržišti najdou a zároveň vždy ke každé poptávce o půjčku přistoupit maximálně férově.

Jak se Zonky dotýkají regulace?

Oproti jiným službám na principech sdílené ekonomiky z jiných segmentů, u kterých teď a v nejbližší době bude silně rezonovat otázka regulace, se Zonky výše zmiňované netýká. Už teď podléháme velmi přísné regulaci. Podléháme zákonu o spotřebitelském úvěru a samozřejmě musíme mít registraci u České národní banky, která na nás dohlíží. Navíc se na nás od ledna 2018 chystá tzv. směrnice PSD2. Ta má vytvořit jednotný integrovaný trh pro platební služby, regulovat banky a nové poskytovatele platebních služeb.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.