Zdraží Ukrajina razantně přepravu ruského plynu do Evropy?

Ředitel pro rozvoj podnikání ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko na facebooku oznámil radikální zvýšení cen za tranzit ruského plynu přes Ukrajinu v příštím roce. Žádné bližší podrobnosti neuvedl. Odborníci však upozorňují, že Naftogaz nemůže jednostranně zvyšovat sazby a tato akce by mohla ohrozit tranzit plynu do Evropy. Kyjev a Moskva se kvůli dohodě o tranzitu plynu soudí, případ posuzuje soud ve Stockholmu. Informuje o tom internetový server gazeta.ru.

Současná smlouva o tranzitu plynu stanoví proměnlivou sazbu, která se odvíjí od aktuálních cen plynu. Nyní podle serveru činí 2,73 dolaru (68 Kč) za tisíc metrů krychlových na 100 kilometrů.

Interfax ve středu uvedl, že ukrajinská komise pro regulaci v oblasti energetiky upravila metodiku výpočtu tarifů pro přepravu zemního plynu přes její území, která výrazně zdražuje ceny pro Gazprom.

Finsko a Estonsko zahajují plánování výstavby plynovodu

Kyjev již dlouho není spokojen s cenami za tranzit plynu. V říjnu 2014 podala Ukrajina kvůli dohodě žalobu k stockholmskému soudu, protože Rusko prý neposlalo plynovodem dohodnutý objem. Požaduje odškodné 6,2 miliardy dolarů (15,6 miliardy Kč).

Šéf ruského Národního fondu energetické bezpečnosti Konstantin Simonov však upozorňuje, že Ukrajina nemůže jednostranně měnit stávající smlouvu o tranzitu plynu. Současné tarify jsou pak přímo vázány na vývoj cen zemního plynu, které jsou právě teď velmi nízké. Ukrajinský odborník na energetiku Valentin Zemljanskyj pak poukázal na to, že mezinárodní dohody mají přednost před vnitrostátními právními předpisy. Ustanovení uzavřená v rámci mezinárodní dohody tak mají přednost před rozhodnutím vlády. Upozornil také na soud ve Stockholmu. Podle něj bude možné jednat o změnách až poté, co bude známé rozhodnutí soudu.

Poláci a Litva propojí plynovody, chtějí menší závislost na Rusku

Simonov nevylučuje, že oznámení o nových tarifech může být pokusem Ukrajiny o tlak na Evropu, která potřebuje nepřerušený tranzit ruského plynu přes ukrajinské území. V případě radikálního postupu by totiž mohlo oznámení vyústit až ve spor, který by mohl způsobit přerušení tranzitu plynu, podobně jak tomu bylo na přelomu let 2008 a 2009. Podle Simonova se Kyjev tímto způsobem může snažit donutit Evropu zaplatit za ruský plyn pro Ukrajinu.

Ukrajina zatím odmítala koupi ruského plynu s tím, že má dost zásob na zimu. Odebírá také prostřednictvím zpětného toku z Evropy ruský plyn, který je touto cestou pro ní levnější. Odborníci z Ruska i Ukrajiny i Gazprom se však domnívají, že chladné počasí může způsobit, že Ukrajina bude muset odebrat plyn z Ruska.

Ukrajina má zůstat hlavní trasou plynu, shodli se ministři

Newsletter