Evropa v zeleném. Rally akcií, bondů i měn


09:20 • 24. dubna 2017

Tagy: Francie, volby, Akcie, dluhopis, euro, koruna

Dnešní den se u mnoha investorů zapíše jako příjemný start do nového týdne. Díky výsledku prvního kola francouzských prezidentských voleb jsme aktuálně svědky hromadného růstu evropských akciových trhů. Zisky si pak připisují i francouzské dluhopisy, euro a koruna.

Vítězství centristy Emmanuela Macrona s celkovým počtem hlasů 23,75 % je považováno za úspěch. Byť se hned za ním umístila tolik obávaná kandidátka za Národní frontu Marine Le Penová, která obdržela 21,53 %, je rozdíl mezi jejich výsledky dostatečně velký k tomu, aby investoři začali hromadně nakupovat.

Sečteno, podtrženo. Francii čeká boj Macron vs. Lepenová. Euro sílí

Nejlépe je pozitivní nálada patrná u francouzských akcií, a to u indexu Cac 40, který si připisuje bezmála 4,9 % až na 5247,9 bodu. Z jednotlivých sektorů se daří především tomu bankovnímu, například Societe Generale roste o 8,7 %.

Rostou však i další benchmarky. Britský FTSE je v plusu o 1,78 % až na 7241,33 bodech. Německý Dax roste o 2,35 %, což odpovídá 12331,5 bodu. Český index Px je výše o 2,3 % až na 989,93 bodech. Z toho nejvýrazněji rostou například akcie Erste (1,24 %), KB (0,95 %) či Monety (0,38 %) a Vig (1,97 %).

Co se týče francouzského dluhopisového trhu, optimismus jasně naznačuje pohled na instrumenty o všech možných dobách splatnosti. Podle serveru Investing je největší poptávka, která se projevuje poklesem výnosů, v případě 4 a 5letých bondů.

Euro se sice posunulo zpět pod téměř půlroční maximum nad 1,090 EURUSD, i tak je stále silnější o zhruba 1,2 %. Aktuálně se obchoduje na 1,084 dolaru za euro.

Výčet zisků pak uzavírá česká koruna, která si připisuje cca 0,2 % až na 26,83 EURCZK.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.