Haló, tady Donald. Jak je to s tím dolarem?

Je silný dolar pro americkou ekonomiku dobrý, nebo špatný? Tato otázka prý vrtala hlavou novopečenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi tak, že údajně jednou v noci, přesněji ve tři hodiny ráno, vytočil číslo svého dobrého přítele a nyní poradce pro otázky národní bezpečnosti Mikea Flynna, aby se ho na to zeptal.

Ten prý odvětil, že nemá ponětí, jelikož to není jeho obor, a poradil prezidentovi, aby se zeptal nějakého ekonoma. Zprávu o tom přinesl server The Huffington Post s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s rozhovorem. Ani Bílý dům, ani Flynnova kancelář na dotazy ohledně pravdivosti této informace nereagovala.

Oficiálně Trump prohlašuje, že silný dolar, který po jeho zvolení výrazně zhodnotil ke všem hlavním měnám, je pro americkou ekonomiku negativní. V rozhovoru pro Wall Street Journal Trump dokonce prohlásil, že je silný dolar pro USA „ubíjející“.

To je oproti rétorice předchozích vlád výrazný obrat. Od doby prezidenta Billa Clintona byla oficiální politikou americké administrativy mantra, že silný dolar je v americkém národním zájmu.

Server MarketWatch se zeptal některých měnových expertů, co by odpověděli, kdyby otázku ohledně dopadu dolaru na ekonomiku USA Trump položil jim. Zde jsou odpovědi:

Marc Chandler, hlavní měnový stratég Brown Brothers Harriman (New York):

Lidé odsuzují politiku „silného dolaru“, je však lepší se tohoto závazku držet. Trvala od Clintona po Bushe a Obamu. Reálně to znamená, že nepoužijeme dolar jako obchodní zbraň a nebudeme se snažit o jeho oslabení za účelem snížení naší dluhové zátěže. (…) Pamatujte si, že co uděláme, se stane vzorem pro další země. Tím nejhorším, co by se mohlo pracujícím Američanům stát, by bylo, kdyby naše obchodní a měnová politika vedly ke zhroucení světové ekonomiky. Měli bychom inflaci bez odpovídajících mezd.

Paul Ashworth, hlavní ekonom Capital Economics (Toronto):

To je velmi dobrá otázka. Před několika lety, když byla nezaměstnanost vysoká a inflace nepříjemně nízká, řekl bych, že slabý dolar byl potřebný pro podporu agregátní poptávky prostřednictvím silnějších exportů. S tím, jak je nyní ekonomika blízko plné zaměstnanosti, můžeme použít obdobný argument, a sice že je žádoucí silnější dolar, který by zlepšil reálnou životní úroveň. Slabší dolar by mohl trochu podpořit reálné vývozy a v konečném efektu zvýšit růst domácí cenové hladiny. V následujících několika letech by pravděpodobně více než cokoli jiného pomohla relativně stabilní měna.

Stephen Roach, Jackson Institute of Global Affairs, Yale University:

Řekl bych, že je v tomto okamžiku opravdu důležité znovu potvrdit naše přesvědčení, že silný dolar byl dlouho v nejlepším americkém zájmu. Je to politika, která funguje od začátku devadesátých let. Pomáhala odstranit z rozhodování obavy o nestabilitu měny. Dolar šel nahoru a dolů a ne bránil se normální tržní fluktuaci. Ale když prezident změní rétoriku, zvedá kotvu měnové stability. To vzbuzuje mnoho obav. Je to znepokojující a zvyšuje to možnost odvetných měnových opatření ze strany jiných velkých zemí, tzv. měnové války. V kombinaci s jinými poněkud nepřátelskými poznámkami ohledně obchodních praktik Mexika, Japonska, Německa a logicky i Kanady, pokud do této rovnice dosadíte nestabilitu měny, riskujete velký šok na měnových i globálních finančních trzích.

Měnová válka na spadnutí?

Brad Setser, Council on Foreign Relations:

V tuto chvíli je dolar příliš silný. Vzhledem ke zkušenostem z minulosti povede současná úroveň dolaru časem k růstu deficitu obchodní bilance. Dolar, který je tak silný, že vede k velkým a trvalým deficitům obchodní bilance, představuje v dlouhodobém horizontu problém pro zdraví ekonomiky. V krátkodobém horizontu však pohyb dolaru odráží relativní výkon ekonomiky USA a ekonomik jejich obchodních partnerů a reaguje na měnové a fiskální politiky USA a jejich obchodních partnerů. Nejlepším způsobem, jak časem srazit dolar na udržitelnější úrovně, je, aby ostatní země prováděly politiky, které více podpoří vlastní poptávku. Silnější podpora poptávky by jim přinesla menší potřebu uvolněné měnové politiky, a jejich měny by posílily.

Trumpovy sliby vystřelily Nasdaq a S&P 500 na rekord

Newsletter