Bitcoin: Nový bezpečný přístav

Pod pojmem „bezpečný přístav“ si lze představit takové aktivum, které si během doby tržních turbulencí dokáže udržet, případně i zvýšit, svou hodnotu, zatímco všechny ostatní instrumenty nikoliv. Do této definice tradičně spadá zlato, stříbro, eventuálně americké státní dluhopisy. Pravdou je, že svět a s ním i trh se vyvíjí a řady bezpečných přístavů se rozšiřují. Někteří skupinu těchto aktiv ještě doplnili, a to, možná překvapivě, o nejznámější digitální měnu bitcoin.

Z bitcoinu se stává stejný bezpečný přístav, jako je zlato, míní Chris Burniske, analytik zaměřující se na technologii blockchain ve společnosti ARK Invest. Dle jeho názoru digitální měna má stejné charakteristiky, které ze zlata dělají ideálního uchovatele hodnoty.

„Bitcoin sdílí ty samé charakteristiky,“ řekl Burniske v rozhovoru pro server CNBC. „Jak bitcoin, tak i zlato mají extrémně omezenou zásobu a relativně inertní stav. Stejně tak je stálé i jejich využití. Zlato se používá například v elektronických obvodech, bitcoin zase jako platební prostředek.“

Krize centrálních bank, konflikty, slabý dolar. Výsledek? Zlato za 10K

Drahý kov je stále jedním z nejčastějších instrumentů sloužících k zabezpečení portfolia. Jeho výkon patří letos vinou mnoha tržních výkyvů k těm lepším, čemuž odpovídá zhodnocení o bezmála +19 %. Burniske však navrhuje, aby se investoři v rámci diverzifikace zaměřili i na bitcoin.

„Pokud sledujte vývoj světových trhů, spatříte spoustu strachu, nejistoty a pochyb,“ řekl analytik. „Setkáte se s investory, kteří se strachují o akcie, a s těmi, kteří na nic nečekají a raději prchají k dluhopisům. Mnozí tak začínají uvažovat o tom, do jakých bezpečných přístavů mohou vlastně zaparkovat své peníze. A právě s tím se vynořuje nápad diverzifikace směrem k bitcoinu.“

Ne všichni však sdílí Burniskeův pohled na věc. Vijay Michalik, analytik konzultantské společnosti Frost & Sullivan, míní, že digitální měna je stále silně volatilní na to, aby se stala bezpečným aktivem v pravém slova smyslu.

„Bitcoin je stále velkou novinkou, jejíž hodnota není zdaleka prozkoumána tak, jak by měla,“ tvrdí Michalik. „Z hlediska volatility bude cena digitální měny ve střednědobém rámci stále poměrně vysoká, což společně s dlouhodobými neznámými neumožňuje, aby se z ní stal bezpečný přístav, jako je zlato.  Nicméně, vzhledem k tomu, že bitcoin není navázán na žádnou světovou měnu či makroekonomický faktor, dělá to z něj zajímavý prostředek diverzifikace portfolia.“

Cena bitcoinu byla v posledních dnech opravdu volatilní. Během minulého týdne se dokonce dostala až nad 700 dolarů za kus. Hlavním motorem tohoto růstu je blížící se „půlení“, které se koná zhruba každé čtyři roky. V tu dobu, letos přesné datum spadlo na 10. července, se množství emitovaných bitcoinů sníží o polovinu. Každý těžař tudíž z jednotlivého bloku dostane o polovinu méně kryptoměny, než tomu bylo před stanoveným datem.

V návaznosti na tento fakt má cena bitcoinu tendenci samu událost předcházet růstem. Aktuálně jsme se však již dostali pod 700 dolarů, konkrétně se nacházíme kolem 669 dolarech za BTC.

Newsletter