Jaderná krize a akcie

Atomové harašení mezi Washingtonem a Pchjongjangem v minulém týdnu vyděsilo investory napříč kontinenty a způsobilo výrazné propady na globálních akciových trzích. Investoři v obavách z vyhrocení konfliktu přesouvali část svých portfolií do bezpečných aktiv. Cena zlata posílila ke svým několikaměsíčním maximům a globální akciové indexy letěly střemhlav dolů.

Tento týden přinesl zklidnění geopolitického napětí a příznivé zprávy z hlavních světových ekonomik, což motivovalo investory k návratu k akciím. Většina akciových indexů tak od počátku tohoto týdne umazala většinu svých předchozích ztrát. Otázkou zůstává, zda poslední vývoj akciových trhů byl jen krátkodobou podrážděnou reakcí investorů na slovní přestřelku Washingtonu a Pchjongjangu, nebo by budoucí podobné krize mohly zafungovat jako spouštěcí mechanizmus pro dlouhodobější proces korekce cen akcií.

Severokorejskou politickou krizi zvládly zažehnat příznivé globální makroekonomické trendy. Růst americké průmyslové výroby, silná dynamika maloobchodních tržeb a nezaměstnanost na historických minimech napomohly rychlému zotavení amerických akciových indexů. Solidní růst HDP v eurozóně a solidní hospodářské výsledky společností zase podpořily evropské akciové trhy. Nicméně výrazné propady z minulého týdne potvrdily, že geopolitické šoky mohou převážit nad pozitivními makroekonomickými nebo firemními impulsy, a zůstávají tak jedním z hlavních rizik pro akciové trhy. 

Autor textu je akciový analytik Komerční banky Richard Miřátský

Newsletter