Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Ján Lučan: Intervence ČNB zafungovala marketingově

Devizové intervence České národní banky zafungovaly marketingově. Na nárůstu držby českých státních dluhopisů zahraničními subjekty, i na objemu transakcí, které se za tři a půl roku na trhu realizovaly, je vidět, že česká koruna se stala mnohem zajímavější a viditelnější měnou pro západoevropské obchodníky. Serveru Roklen24 to řekl vrchní ředitel Korporátního bankovnictví ČSOB Ján Lučan.

Koruna před zavedením kurzového závazku, o kterém bankovní rada ČNB rozhodla v listopadu 2013, tak viditelná nebyla. „Přinesla nějakou zajímavou možnost spekulace, obchodu a trochu se s ostatními středoevropskými měnami, s nimiž obvykle bývala v jednom balíčku, zviditelnila. Zapůsobilo to marketingově,“ dodal Lučan.

Rozhodnutí o exitu je podle něj zcela na bankovní radě ČNB. „Pokud vycházíme z logiky, kterou ČNB zdůvodnila zavedení intervence, tak si myslím, že argument o rostoucí inflaci je asi nejpravděpodobnější argument, na základě kterého ČNB ukončí intervence,“ dodal.

Lučan spolu s analytikem ČSOB Petrem Dufkem prezentovali na setkání s novináři makroekonomický komentář k intervencím ČNB. Z komentáře vyplývá, že s blížícím se koncem stávajícího kurzového režimu zesílil tlak na intervence proti posilování koruny. Výsledkem jsou rekordní devizové rezervy centrální banky, maximální korunová likvidita na trhu a silná aktivita zahraničních investorů na dluhopisovém trhu.

Slabá koruna podpořila inflaci a export, nicméně její efekt se po více než třech letech vyčerpává. Doping slabé měny není dlouhodobým nástrojem zvyšování nebo alespoň udržení konkurenceschopnosti tuzemských firem.

Se splněním inflačního cíle ČNB přichází doba ukončení kurzového závazku. Jako pravděpodobné se jeví jednorázové transparentní uvolnění koruny ještě v tomto čtvrtletí. Po téměř třech a půl letech kurzové stability si koruna začne hledat novou úroveň.

„Sázky“ na posílení koruny jsou enormní, a tak vývoj kurzu po exitu bude nejspíše velmi volatilní. Nakonec velmi proměnlivý je už nyní forwardový kurz koruny. Z dlouhodobého pohledu je posilování koruny nejpravděpodobnějším scénářem. Výrazné zisky koruny by však v krátkodobém horizontu zkomplikovaly situaci českých exportérů a nakonec podlomily plnění inflačního cíle.

 

Newsletter