Nejvýnosnější investice Warrena Buffetta?


09:26 • 28. dubna 2017

Tagy: Warren Buffett, Berkshire Hathaway, Coca Cola, Goldman Sachs, investice, miliardáři

Investiční společnost miliardáře Warrena Buffetta má v portfoliu několik titulů, na kterých vydělal řádově stovky procent. Jedna z nich však poněkud vyčnívá z řady, její hodnota dnes totiž dosahuje téměř třináctinásobku původní investice. O kterou jde? Zdá se, že investiční guru je závislý na bublinkách ve sklenicích s nápisem Coca-Cola. Kola jeho bankovních účtů nicméně roztáčí i jiné, možná lepší investice. Pojďme se na to podívat.

Závislost na Coca-Cole

Z výroční zprávy investiční společnosti Berkshire Hathaway vyplývá, že od roku 1988, kdy Buffett akcie amerického výrobce limonád nakoupil, vzrostla jejich hodnota více než dvanáctkrát. A do toho nejsou započítané dividendy, které za ty roky na 400 milionech akcií Coca-Coly miliardář vybral. Jen v letošním roce bude jeho dividendový výnos z těchto papírů 592 milionů dolarů, uvádí server The Motley Fool.

Buffett v slzách? Asi ne, i tak ale na IBM přichází o stovky milionů

Trumpovo oznámkování. Prvních 100 dní na trzích a v ekonomice

Důvody, proč se Buffett do této investice pustil a proč se jí drží, jsou podle serveru nasnadě. Ikonická značka, známá po celém světě, dává firmě trvalou konkurenční výhodu. Firma navíc disponuje nejimpozantnější a nejrozsáhlejší distribuční sítí na světě, což jí v porovnání s konkurencí poskytuje výhodu úspory nákladů. Buffett navíc produktu důvěřuje i osobně, jako spotřebitel – na limonády od Coca-Coly prý nedá dopustit, tyto nápoje prý představují zhruba čtvrtinu jeho denního energetického příjmu.

Zisky v řádech stovek procent jsou i jinde

Akcie Coca-Coly jsou Buffettovým nejlépe zhodnoceným a zároveň také nejdéle drženým titulem. V jeho portfoliu se nicméně nachází i další akcie, které stojí za pozornost a kde poměr současné hodnoty k ceně, kterou za ně investiční guru zaplatil, ukazuje na zisky v řádech stovek procent.

Zde je pět nejvýnosnějších titulů v portfoliu Berkshire Hathaway ke konci roku 2016, pokud jde o poměr současné a pořizovací ceny (seznam zohledňuje patnáct největších podílů ve firmách držených Berkshire Hathaway):

Například Goldman Sachs. Celkový dosavadní zisk Berkshire Hathaway z podílu v této bance sice ve srovnání s Coca-Colou bledne, nicméně vezmeme-li v úvahu délku držení obou titulů, jeví se investice do Goldman Sachs jako zlatý důl. Celkový výnos z podílu v bance, který Buffett získal v roce 2011 jako výsledek smlouvy z roku 2008 o nákupu preferenčních akcií a warrantů, činí 289 %, což představuje skutečně štědrý roční výnos ve výši více než 16 %.

Coca-Cola je sice nejvýnosnějším titulem společnosti Berkshire Hathaway, pokud jde o aktuálně držené papíry. Faktem však je, že portfoliem firmy prošla řada akcií, kterých se firma s pohádkovými zisky zbavila již v minulosti.

Příkladem může být titul DirecTV, který Buffettova společnost nakoupila v roce 2011. Když tento provozovatel satelitního vysílání souhlasil s fúzí se společností AT&T, výsledný součet akcií a hotovosti AT&T plus prodej některých akcií DirecTV ještě před uskutečněním fúze, přineslo Berkshire Hathaway zisk ve výši 3 miliard dolarů, čímž se původní investice za zhruba pět let, než se firma zbavila posledních akcií AT&T, více než zdvojnásobila.

Chcete být miliardářem? Běžte na Harvard!

Jasný vítěz. Zhodnocení v řádu milionů procent

Výnos Berkshire Hathaway z akcií Coca-Coly nicméně vypadá jako pár drobných ve srovnání s ještě jinou, a zjevně nejlepší investicí slavného miliardáře, a to s nákupem samotné Berkshire Hathaway. V době, kdy Buffett koupil první akcie této firmy, přitom prý vůbec nepomýšlel na to, že by ve společnosti získal rozhodující podíl a vybudoval z ní to, čím je dnes. Tehdy v ní viděl jen skomírající textilní podnik, na kterém by mohl rychle vydělat.

V roce 1964 nabídl management Berkshire Hathaway, že Buffettovy akcie ve firmě odkoupí za 11,50 USD za kus, s čímž Buffett souhlasil. Nabídka však byla následně o osminu snížena, což investora rozzuřilo do té míry, že koupil tolik akcií firmy, aby získal kontrolní podíl, a vyhodil manažery, kteří mu předtím snížili cenovou nabídku.

Krátce na to Buffett pod hlavičkou Berkshire Hathaway začal nakupovat pojišťovny a další firmy a vybudoval z ní jednu z nejsledovanějších investičních společností. Jeho akcie v této firmě v následujících asi padesáti letech zhodnotily na více než 245 tisíc dolarů za kus (!), což je zhodnocení o více než dva miliony procent. A tomu už se dá říci výhra.

Vyšší výnos akciového portfolia pomocí opcí? Jako Buffett

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.