Výhled Goldmanů k Riu: Kdo získá nejvíc medailí?


23:12 • 1. srpna 2016

Tagy: sport, Goldman Sachs, průzkum

Ekonomové investiční banky Goldman Sachs si kvůli letním olympijským hrám našli čas na to, aby se pokusili odhadnout, které země budou nejúspěšnější. Pro hry v Riu de Janeiru, které začnou již tento pátek 5. srpna, mají následující předpověď – bude se dařit těm zemím, jejichž ekonomiky mají zdravé základy. Které to tedy jsou? A jak skončí česká výprava?

„Obecně platí, že zlato míří tam, kde je nejvyšší růst životního prostředí,“ shrnuli Goldmani závěr studie, jež se odvolává na ekonomické, politické a institucionální faktory, které ovlivňují produktivitu zemí. Podle tohoto modelu by tak měly být v Riu medailově nejúspěšnější dvě největší světové ekonomiky.

Výprava Spojených států by tak mohla získat celkem 106 medailí, z toho 45 zlatých. Bylo by to zhruba stejně jako v roce 2012 v Londýně, kde Američané získali 104 medailí. Pokud se prognóza Goldman Sachs naplní, byla by to druhá olympiáda v řadě, na níž Spojené státy vyhrají celkové pořadí zemí a budou mít nejvíce zlatých medailí.

Druhé místo by měli obsadit Číňané, měli by získat celkem 89 medailí, z toho 36 zlatých. Také v roce 2012 skončila výprava Číny na druhém místě, celkově i v počtu zlatých medailí.

Podle Goldmanů není překvapením, že USA a Čína budou v čele tabulek. Upozornili ale na jeden důležitý rozdíl. Dominance Američanů se zaměřuje na sporty s největší medailovou nabídkou, jako je plavání nebo atletika. Naopak Čína má největší náskok v e sportech, v nichž jsou její sportovci nejlepší, například stolní tenis, badminton nebo potápění.

Třetí místo by mělo patřit Británii s 59 medailemi, z toho 23 má být těch nejcennějších. Následuje Rusko a Brazílie, která by měla s 22 medailemi zaznamenat rekordní výsledek. Česká výprava by podle Goldmanů měla se čtyřmi zlatými obsadit 19. místo.

Tuzemské televize nabídnou z OH stovky hodin přenosů

Nejsou to ale jen tyto dvě olympijské velmoci, které sportům dominují a je dobré je sledovat. Jsou to například jihokorejští lukostřelci nebo italští šermíři. Ve volejbalu pak bezkonkurenčně vládne Brazílie.

Některé země pak vzhledem k tomu, kolik medailí by mohly dle ekonomických indikátorů vyhrát, dosahují špatných výsledků. Měřením ekonomické výkonnosti zemí, které zahrnuje počet obyvatel, příjem na hlavu a efektivity, se tak v letech 1980 až 2012 zrovna nedařilo Austrálii, Řecku a Venezuele. Na opačné straně pomyslného žebříčku byly USA, Čína a Rusko.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.