Kdo pozdě chodí…aneb co zameškaly světové banky

Bankovní sektor se stal po poslední finanční krizi oblastí, která byla, a v podstatě stále je, pod maximálním dohledem. Zvýšená soustředěnost ze strany regulátorů, která byla navíc spojena s reformou stávajících pravidel fungování celého sektoru, způsobila, že naprostá většina velkých bank zcela přehlédla naprosto exkluzivní investiční příležitosti.

Patrick Meisberger, Managing Director venture capital fondu CommerzVentures, který spadá pod Commerzbank, je přesvědčen, že banky ve snaze ochránit sebe sama před další finanční krizí naprosto promeškaly lukrativní investice. Mezi ty dle jeho názoru patří především startupy.

„Po finanční krizi se banky soustředily výhradně na snížení rizika vlastních portfolií. Tato sebestřednost ve výsledku mohla za to, že jim zcela uniklo dění na trhu. Tím mám na mysli rané fáze nově vznikajících startupových společností,“ řekl Meisberger v rozhovoru pro CNBC. „V tuto chvíli se ušlé příležitosti snaží urychleně dohnat, což se projevuje v masivním nárůstu oddělení specializujících se na venture capital investice,“ dodal.

FinTech Daily: Proč se startupy vyhýbají jádru bankovnictví?

Toho samého scénáře se drží i CommerzVentures, která se v rámci své působnosti na trhu startupů zaměřuje především na FinTech společnosti. Oblast využití nejnovějších softwarů a technologií v rámci finančního světa je z jejich pohledu velice nadějná, a proto se zaměřují především na alternativní projekty krátkodobého úvěrování a pojištění, stejně tak dle Meisbergera „frčí“ i oblast compliance a některé možnosti zabezpečení financí.

Faktem ale je, že investice do startupů mají i svá úskalí, a to například ve formě vstupu do veřejného obchodování. Jako příklad Meisberger uvedl finanční startup Square, jehož valuace při prvotní emisi vlastních akcií klesla z předchozích 6 miliard dolarů až na 2,9 miliardy.

Start-upům v Česku mají pomoci fondy s miliardami korun

„V poslední době je pro tyto společnosti velice těžké stát se součástí veřejného obchodování na burze. Z toho důvodu velká většina těchto startupů dává přednost před tzv. IPO akvizici s jinou, na trhu již zažitou firmou,“ vysvětlil manažer fondu. To si uvědomují i samy velké banky, o čemž nasvědčuje hlavně objem startupových fúzí a akvizic v rámci bankovního sektoru.

Newsletter